Do Salzburgu sme sa vybrali s deťmi už po druhýkrát. Pri prvom pokuse počas minuloročných vianočných trhov nás mesto privítalo snehovou víchricou a tak nám poschovávalo všetky svoje pekné zákutia. Preto sme to pre zmenu skúsili znova začiatkom leta, aby sme ho zažili počas príjemných slnečných dní. Ako to celé dopadlo sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Doprava do Salzburgu

Mesto Salzburg je štvrtým najväčším rakúskym mestom a je zároveň hlavným mestom oblasti Salzbursko. Leží na úpätí Álp. Z Bratislavy sa do Salzburgu dostanete pohodlne autom za zhruba 3 a pol hodiny čistého času. Odporúčame vám odstaviť auto na záchytnom parkovisku, ktoré nájdete hneď na zjazde z diaľnice. Odtiaľ sa do centra mesta dostanete autobusom. V cene kombinovaného parkovacieho lístka za 15 € získate poplatok za parkovanie na celý deň a zároveň celodenný lístok na mestskú dopravu pre 4 pasažierov. Toto riešenie je určite pohodlnejšie, ako blúdiť a hľadať parkovanie v centre Salzburgu. Okrem auta sa do Salzburgu dopravíte prípadne aj vlakom alebo lietadlom z Viedne.

Čo môžete vidieť v Salzburgu

Mesto Salzburg je známe predovšetkým svojim historickým centrom, ktoré je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a zároveň je rodiskom jedného z najznámejší hudobných skladateľov – Wolfganga Amadeusa Mozarta, ktorý sa tu narodil v roku 1756. Cesta zo záchytného parkoviska do centra nám trvá autobusom približne 25 minút. Nemáme síce mapu, ale keď zbadáme pekne upravené nábrežie a davy turistov, vieme, že sme na mieste a treba vystúpiť.

Vyberáme sa na prechádzku historickým centrom. Prechádzame malebnými a preplnenými úzkymi ulicami s obchodmi mnohých svetoznámych značiek. Nákupné maniačky si tu prídu na svoje. Do ulice trčia z obchodíkov zaujímavé historické umelecky kované cechové štíty. Deti lákajú najmä výklady s čokoládou. Poľahky nachádzame aj Mozartov rodný dom. Po pár minútach sa dostávame na jedno z hlavných námestí Salzburgu. Nachádza sa tu najväčšia baroková fontána v strednej Európe a salzburský chrám.

Nad mestom sa na brale vypína najväčší pôvodný hrad v strednej Európe. Dostať sa naň môžete vďaka elegantnej zubačke, ktorá vás na hrad vyvezie za pár minút. My sa však radšej prejdeme a na hradné bralo si to vyšliapeme pešo. Cesta je trochu náročnejšia, preto s malými deťmi radšej využite aspoň na cestu nahor zubačku. Po 20 minútkach stúpania sa dostávame ku vchodu. Ako všade v Rakúsku, aj tu sa platí vstupné. Na hrade nájdete rôzne expozície historických odevov, zbraní, múzeum bábok a ďalšie zaujímavosti.

Pre milovníkov panoramatických výhľadov je však najväčším lákadlom očarujúci pohľad z hradieb na celé historické centrum Salzburgu, ktoré sa rozprestiera pod nami ako na dlani. Kocháme sa krásnymi pohľadmi, keď tu zrazu sa spustí silný lejak. Salzburg nám opäť nepraje a tak sa poberáme na cestu domov. Počasie sa našťastie umúdri a kým prídeme na zastávku, dážď ustane. Hurá!!!

Ponad rieku prejdeme cez most zaľúbencov, na ktorom sú zavesené tisíce zámkov, ktoré tu nechávajú zaľúbené páriky na znak svojej lásky. Našim cieľom sú krásne Mirabelské záhrady so zámkom. Sú tu nádherné záhony ruží a iných pestrofarebných kvetov. Okrem toho tu môžete vidieť prekrásne fontány a súsošia. Lavičky v parku priam lákajú na poobednú pauzičku a drobné občerstvenie sa. Nakoniec sa na oblohe opäť objavuje slniečko a s radosťou a plnou náručou zážitkov sa poberáme na cestu za ďalším bodom nášho rakúskeho dobrodružstva. Samozrejme sa musíme ešte zastaviť v obchode po nejaké chutné čokoládky pre deti. 🙂

Záver a hodnotenie

Salzburg je krásne mesto, ktoré nás však už druhýkrát postrašilo počasím. To však nič nemení na tom, že sa ho oplatí navštíviť a prežiť v ňom príjemný deň s deťmi. Pokiaľ máte možnosť, vyhnite sa víkendom, kedy je mesto dosť preplnené.

Pri návšteve tejto oblasti vám odporúčame aj návštevu ďalších zaujímavých miest:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here