Počas potuliek po zákutiach rakúskych Álp sme s deťmi natrafili na úžasné miesto priamo pod vrcholkami najvyššej hory Rakúska – vrchu Großglockner. Užili sme si doteraz najúžasnejšiu panoramatickú cestu autom, ktorá stúpala takmer do výšky nášho Lomnického štítu a popri tom sme na vlastné oči videli skutočný ľadovec. Ste zvedaví, ako tento výlet s deťmi dopadol? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete. 🙂

Doprava k Großglockner Hochalpenstraße

Táto úžasná cesta a vrch Großglockner leží priamo v srdci rakúskych Álp. Jediným spôsobom, ako prejsť cestu, je vybrať sa na výlet autom. Videli sme síce aj niekoľko miestnych cyklistov, ale verte, že pokiaľ nemáte aspoň polovičnú kondičku Petra Sagana, nedostali by ste sa ani po prvý vodopád. K Großglockner Hochalpenstraße sa môžete dostať z dvoch strán a to od Zell am See (Kaprun) alebo od Villachu. Cesta k vstupnej bráne do oblasti vám bude z Bratislavy v oboch prípadoch trvať zhruba 4 – 5 hodín.

Pri vstupe na Großglockner Hochalpenstraße  sa vyberá vstupné, ktoré stojí 35 €/auto. Nie je to málo, ale verte nám, stojí to za to. Určite si nezabudnite pred cestou natankovať, pretože auto dostáva v kopcoch slušne zabrať a benzínové pumpy sa nachádzajú až za bránami Großglockner Hochalpenstraße. Keďže sa jedná o celodenný výlet, oplatí sa zabezpečiť si ubytovanie v blízkom okolí a na samotný výlet sa vybrať hneď ráno. V blízkom okolí je veľa možností na ďalšie výlety, takže ideálnym riešením je spraviť si viacdňovú dovolenku a užiť si krásu okolitej prírody na maximum.

Čo môžete zažiť na Großglockner Hochalpenstraße

Po krátkej ceste z nášho ubytovania sa svižne prepletáme malebnými dedinkami, ktoré ležia uprostred údolia a v diaľke sa nám postupne začínajú odkrývať prvé výhľady na vysoké vrcholky Álp. Cestou vidíme rôzne kostolíky a zámky postavené na vyvýšených pahorkoch okolitých kopcov a vysoko nad nami sa do kopcov zarezáva aj lokálna železničná trať. To by bol super zážitok, odviezť sa tadiaľ vlakom, konštatujú deti. Ešte sme neprišli ani na začiatok Großglockner Hochalpenstraße a už nás vítajú prvé vodopády. Hneď zastavujeme a musíme si urobiť prvé fotky. Modrá obloha na obzore dáva tušiť, že dnes to bude zážitok.

Pokračujeme ďalej a po zaplatení vstupného mýta začíname stúpať autom do prudkého stúpania. Ešte sa ani poriadne nerozbehneme a už musíme zastaviť. Nádherné výhľady na vysoké kopce a hlboké údolie medzi nimi si priam pýtajú fotku a chvíľu času pre potešenie oka. Rýchlo zisťujeme, že týmto štýlom bude prebiehať celá cesta. Prudké stúpanie, kľukaté cesty, nádherné panoramatické výhľady a časté zastávky na fotenie a obzeranie krás. To všetko zažijete počas tejto úžasnej cesty. Hádam najväčšiu radosť budú mať oteckovia ale aj mamičky, ktorí radi šoférujú. Tu si užijú doslova šoférsky raj.

Jednotlivé zastávky postupne skracujeme a začíname si užívať pravú autoturistiku. Na niektorých miestach sa deťom už ani nechce vystupovať, iba sa udivene obzerajú cez otvorené okno. V diaľke vidíme cestu vedúcu hádam až na vrchol kopca pred nami. Tam ideme? Pýtajú sa deti. A s údivom zisťujeme, že presne tam je prvý cieľ našej púte. Vrchol cesty vo výške takmer 2 600 metrov nad morom. Úžasné! To je, ako keby sme sa vyviezli autom na Lomnický štíť. Auto dostáva zabrať, ale našťastie sa bezpečne dostávame až na vrcholové parkovisko s výhliadkou. Nachádza sa tu chata s reštauráciou, informačné centrum so suvenírmi a niekoľko menších chatiek, v ktorých sa dá aj prenocovať. Dávame si kávu a deti chutný koláčik. Z vonkajšej terasy sa kocháme výhľadmi na okolité kopce a najvyšší vrch Großglockner, ktorého vrchol leží vo výške 3 798 m.n.m.

Nádherný panoramatický výhľad nám ale náhle pokazia mraky, ktoré sa preženú priamo cez nás. Je to vskutku zaujímavý zážitok, byť uprostred oblakov. Vypadá to na dlhšie a tak sa vyberáme nižšie, pod úroveň mrakov na druhú stranu kopca. Zahajujeme klesanie a svižným tempom režeme jednu zákrutu za druhou. Po niekoľkých zastávkach prichádzame na koniec cesty. Keďže sme ale ešte nevideli všetko, otáčame sa a vyberáme sa naspäť do kopcov a zákrut. Ďalším cieľom cesty je návšteva ľadovca pod samotným vrchom Großglockner.

Človek by povedal, že už nebude musieť toľko zastavovať, ale okolitá príroda je taká krásna, že zastavujeme ešte častejšie, ako predtým. Po zhruba hodinke cesty sa ale dostávame na odbočku smerujúcu k ľadovcu. Cestou míňame nádherný vodopád, rútiaci sa z ostrého zrázu nad nami. V diaľke sa už odkrýva vrchol Großglocknera. O chvíľu ale opäť zastavujeme, aby sme sa mohli pozrieť na priehradu, ktorá zadržuje vodu z topiaceho sa ľadovca.

Po pár kilometroch prichádzame na koniec cesty. Odparkujeme auto na veľkom parkovisku a hor sa pozorovať ľadovec. Počasie nám úplne nepraje a vrchol Großglocknera sa zakryl do oblakov, ale to nám vôbec neprekáža pri pozorovaní ľadovca. Na okolitých kopcoch je vidieť, ako sa ľadovec podpísal na ráze a formovaní krajiny. Dá sa pekne vidieť, pokiaľ v minulosti ľadovec siahal. Je až neuveriteľné, aká masa ľadu tu musela byť. Zrazu sa niečo blízko nás mihne a hľa čo nevidíme. Malý svišť nás pozoruje len niekoľko metrov od nás. Ako o chvíľu zisťujeme, nie je sám a má tu celú rodinku. Nádherné zvieratko. V tejto divokej a chránenej prírode sa mu dobre darí.

Urobíme si posledné fotky a za prvých kvapiek dažďa utekáme do auta. Stihli sme to na poslednú chvíľu. Po zatvorení dverí sa silno rozprší a my sa s dobrým pocitom a kopou zážitkov vyberáme na kľukatú cestu domov.

Krátky video zostrih z našej cesty

Záver a hodnotenie

Ak patríte medzi fanúšikov vysokých hôr, krásnych výhľadov a radi sa vozíte v aute, tento výlet je pre vás priam ideálny. Neuveriteľné panoramatické výhľady spojené s krásou Álp vám doprajú nevšedný zážitok, na ktorý budete s deťmi ešte dlho spomínať. Určite odporúčame a čoskoro si túto cestu plánujeme zopakovať. Keďže sa vrcholové body nachádzajú vo výške nad 2 000 metrov, nezabudnite si so sebou vziať teplé oblečenie. Teplotný rozdiel medzi najnižším bodom a vrcholom môže byť aj 20 stupňov. 🙂

Keď už budete v tejto lokalite, skúste sa vybrať aj na výlet na rozhľadňu Pyramidenkogel alebo do zmenšeného sveta Minimundus v Klagenfurte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here