Jedno víkendové ráno nás Bratislava privítala príjemnými hrejivými lúčmi slnka. Deň ako stvorený na výlet s deťmi. Len kam sa vybrať, keď sme už skoro všade boli? Chcelo by to niečo nové v blízkom okolí. Lovíme v pamäti a hneď nás napadá novinka, ktorá vyrástla v lesoch nad mestom. Nová drevená rozhľadňa pod Kamzíkom! Balíme vodu, niečo pod zub, opaľovací krém a vyrážame.

Doprava na Kamzík

Dopraviť sa na Kamzík môžete autom, ako klasický lenivý mestský turista. Odparkovať ho môžete na niektorom z parkovísk pod Kamzíkom (ideálne na prvom po ľavej strane, hneď pri odbočke ku Kamzíku, keďže cesta k rozhľadni sa začína práve tu), trolejbusom č 203 – nastúpiť môžete napríklad na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom (cestovný poriadok), lanovkou alebo pešo po vlastných.

Cesta k rozhľadni pod Kamzíkom

Dnes sme si to na Kamzík poctivo vyšliapali až z centra. Po krátkej občerstvovacej zastávke v jednom z bufetov sa rozhliadame, kadiaľ sa dostaneme k rozhľadni. Nevidíme žiadne značenie a tak trochu zúfalo pár minút blúdime po okolí. Našťastie nás zachraňuje technika a pomocou mobilu zisťujeme, kadiaľ sa máme vybrať k rozhľadni. Navedie nás na ňu modrá značka.

Ocitáme sa na prvom parkovisku (po ľavej strane pri príjazde od mesta), v ktorého rohu začína nenápadná asfaltová lesná cesta smerujúca k rozhľadni. Cesta je chránená závorou, aby nepokúšala motoristov na výlet do lesa na aute. Po pár krokoch do neznáma objavujeme prvú informačnú tabuľu. Sme na správnej ceste! Čaká nás zhruba kilometrová prechádzka.

Vstupujeme na príjemnú cestu obkolesenú zelenými stromami a s pribúdajúcimi metrami utícha okolitý ruch mesta a áut a ocitáme sa v lese plnom zvukov štebotajúcich vtáčikov a šumiacich stromov. Balzam na dušu.

Po pár minútach prichádzame na prvé rázcestie, na ktorom je potrebné odbočiť doprava na lesnú prašnú cestu. Kúsok za zákrutou sa nachádza aj ďalšia informačná tabuľa. Z nej sa dozvedáme, že k veži je to ešte 700 metrov. Pri troche pozornosti určite trafíte.

Drevená rozhľadňa

Posledný úsek trasy prejdete hravo do 10 minút. Na konci cesty sa pred vami objaví veľká čistinka, tzn. Americké námestie, uprostred ktorého sa nachádza veľký strom a po ľavej strane konečne náš cieľ cesty – drevená rozhľadňa pod Kamzíkom.

Rozhľadňa je vysoká zhruba 15 metrov, je postavená skutočne z dreva a už sa nevieme dočkať, kedy na ňu vylezieme a pokocháme sa výhľadom. Na informačnej tabuli pred vstupom sa ešte dočítame, že na rozhľadňu by mali ísť deti do 10 rokov iba v sprievode dospelej osoby. O chvíľu pochopíme prečo.

Veža ma síce iba 15 metrov, skladá sa z prízemia a 3 poschodí a na jej vrchol vedú poriadne strmé schody. Väčšina ľudí ich zvládne bez problémov, ale menšie deti by mohli mať problém a je dobré im pomôcť. Taktiež pokiaľ trpíte závratmi alebo máte strach z výšok, radšej zvážte výstup úplne hore. Pekný výhľad je aj z plošiny na druhom poschodí.

Nás však túžba vidieť čo najkrajší výhľad vyhnala až úplne hore. A musíme povedať, že tých pár schodov navyše stojí za to. Ocitáme sa na vrchole rozhľadne a pred nami sa ponad vrcholky stromov otvára zaujímavá panoráma mesta, ktorej súčasťou je Bratislavský hrad, Slavín, most Apollo a široké centrum mesta. V pozadí sa črtajú vody Dunaja. Celú atmosféru dokonale dotvára zelená stromov a príjemné zvuky prírody.

Z opačnej strany sa zas môžete pokochať pohľadom na čistinku pod rozhľadňou a Karpatské lesy v pozadí s vežou Kamzíka. K dokonalosti už chýba iba zurčiaci potok. Keď sa nabažíme výhľadu, opatrne zlezieme z veže a oddychujeme na čistinke pod rozhľadňou.

Ideálne miesto na piknik

Okolie rozhľadne priam nabáda na Piknik v prírode alebo opekačku. Nájdete tu otvorené ohniská, na ktorých je dovolené zakladať oheň. S drevom problém mať nebudete, keďže v okolitých lesoch si nazbierate zaiste dostatok suchých konárov na založenie ohňa. Akurát si nezabudnite so sebou priniesť zápalky alebo zapaľovač. Svoje dobroty si môžete rozložiť len tak na deku na lúke alebo v altánku s posedením, do ktorého sa zmestí pohodlne okolo 16 ľudí.

Na čistinke v okolí rozhľadne si môžete aj zašportovať, či už pri hraní futbalu, volejbalu, bedmintonu alebo hádzaní frisbee. Nachádza sa tu aj pingpongový stôl a keďže je priestor chránený zo všetkých strán lesom, nemal by vám vietor odfúkavať loptičku alebo košík.

Záver a hodnotenie

Drevená rozhľadňa pod Kamzíkom je príjemným miestom na strávenie príjemného víkendového dňa v prírode. Mimo ruchu mesta a preplneného okolia Kamzíka poskytuje kúsok súkromia, kľud a zaujímavé výhľady, ktoré sa oplatí vidieť. Tento výlet je úplne zadarmo (pokiaľ prídete pešo). Za vstup na rozhľadňu sa neplatí žiadne vstupné. So sebou si zoberte určite dostatok vody, opaľovací krém a pokiaľ radi opekáte, určite aj nejaké špekačky a zápalky na založenie ohňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here