Kvačianska dolina a mlyny Oblazy – rozprávkový svet

0
6696
Kvačianska dolina a mlyny Oblazy

Liptov patrí bezpochyby medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie kúty Slovenska. Ak ste sa rozhodli navštíviť tento malebný kraj, určite zaraďte do svojho zoznamu výletov aj prechádzku rozprávkovo krásnou Kvačianskou dolinou. Zlatým klincom vašej nenáročnej prechádzky budú mlyny Oblazy, ktoré vás privítajú neskutočným pokojom, krásnou prírodou, potôčikom a na chvíľočku sa môžete vrátiť do histórie a nazrieť ako kedysi fungovali tieto mlyny.

 

Kvačianska dolina – miesto, ktoré vás chytí za srdce

Na úvod vášho výletíku sa odvezte autom do dedinky Kvačany, ktorá sa nachádza severne od Liptovskej mary. Navigácia vám určite pomôže. Na konci dediny sa nachádza priestranné parkovisko, kde sme nemali problém zaparkovať. Je tam aj malý bufet, kde si môžete kúpiť niečo na občerstvenie.

Prechádzka Kvačianskou dolinou k mlynom v Oblazoch trvá podľa tabule 1 hod. aj 10 minút. Nám trvala cesta o niečo dlhšie, pretože sme mali so sebou naše zvedavé deťúrence, ktoré si užívali prechádzku plnými dúškami. Zaujímali sa o všetko naokolo – kvetinky, chrobáčiky, kamienky, krásne výhľady.

Chodník vedie počas celej trasy k mlynom mierne do kopca, ale nie je to nič náročné. Cestu zvládnu bez problémov aj menšie deti. Pre kočík táto trasa z Kvačian podľa mňa nie je vhodná, aj keď sme zopár kočíkov po ceste stretli. Miestami je veľmi hrboľatá a nerovná a možno polovicu cesty niesť kočík na rukách určite nie je snom žiadneho tatinka 🙂

Nádherné vyhliadky

Spestrením vašej prechádzky budú vyhliadky, z ktorých môžete obdivovať  kaňon a nádhernú prírodu naokolo. Presvedčiť deti, aby pokračovali v ceste a odišli z tejto nádhernej vyhliadky bude určite veľmi náročné aj pre vás 🙂 Popri ceste nájdete aj zopár lavičiek, kde si môžete oddýchnuť. Celou cestou vás budú sprevádzať aj náučné tabule, kde sa dozviete veľa zaujímavostí o zvieratkách žijúcich v doline, ale aj o histórii mlynov a celej doliny.

Kvačianska dolina

Mlyny Oblazy – vstúpte do rozprávky

Vyvrcholením tejto príjemnej prechádzky bude bezpochyby chvíľa, keď zazriete rozprávkovo nádherné miesto, kde sa nachádzajú mlyny Oblazy. Atmosféru tohto miesta je ťažké opísať, to musíte jednoducho zažiť. Nádherné chalúpky, mlyn, šum potôčika, do ktorého máte chuť hneď skočiť a schladiť sa, lúka so zvieratkami, ktoré k vám prídu akoby vás poznali odjakživa, dokonca aj motýlik nás prišiel privítať a hodnú chvíľu nás tešil svojou prítomnosťou. Najprv si sadol na ruksak, ale keď sa osmelil, sadol si aj na naše tričká, vlásky, či ruku. Strávili sme v lone prírody nádherné chvíle, ktoré sa určite vryjú hlboko do našich sŕdc.

Oddýchnuť si  môžete na drevených lavičkách, prípadne si môžete len tak posedieť na lúke pri potôčiku a nasávať atmosféru tohto jedinečného miesta. Zvedavé bytosti môžu ísť preskúmať mlyny, ktoré ešte aj teraz pracujú a snažia sa nám priblížiť minulosť. Romantické duše sa môžu pohojdať na hojdačke zavesenej na strome ponad zurčiaci potôčik.

Kvačianska dolina a mlyny OblazyKvačianska dolina a mlyny OblazyKvačianska dolina a mlyny OblazyKvačianska dolina a mlyny Oblazy

Prechádzka Kvačianskou dolinou určite stála za to a bude patriť  medzi naše obľúbené miesta na výlet. Opustiť aspoň na chvíľu ruch mesta a preniesť sa do krásnej prírody vám pomôže prečistiť hlavu a nájsť pokoj, môžete sa do sýtosti nabažiť krásami prírody a aj vaše deti budú mať možnosť spoznať aj niečo iné ako detské ihriská v mestách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here