Ako každý rok, tak aj počas tohtoročného vianočného obdobia môžete s deťmi zavítať na vianočné trhy vo viacerých mestách. My sme sa rozhodli prvý adventný víkend navštíviť vianočné trhy v Budapešti. Mesto je samo o sebe hodné samostatného výletu, ale dostali sme viacero odporúčaní, že práve Budapeštianske trhy stoja rozhodne za to. A je to skutočne tak? Čítajte ďalej a dozviete sa!

Doprava do Budapešti

Do Budapešti sa môžete vybrať viacerými spôsobmi. Pokiaľ vyrážate smerom od Bratislavy, tak môžete využiť dopravu vlakom z hlavnej stanice, prípadne autobusové linky Student Agency alebo Eurolines, ktoré premávajú z autobusovej stanice na Nivách. Najrýchlejšie je samozrejme vybrať sa do Budapešti autom. Diaľničnú známku si zakúpite elektronicky. Cesta z hlavného mesta Slovenska do centra Budapešti trvá pri víkendovej premávke 2 hodiny.

Čo môžete vidieť na vianočných trhoch v Budapešti

Vianočné trhy v Budapešti nás milo prekvapili. Rozprestierajú sa na viacerých uliciach a námestiach, takže sa nemusíte obávať davov ľudí a tlačenice, ktorú môžete vídať napríklad v Bratislave. Vianočná výzdoba je vkusná a esteticky dotvára atmosféru trhov. Hneď, ako vkročíte na trhy ucítite príjemnú vôňu, ktorá vás priam omámi a navodí úžasnú atmosféru a pocit Vianoc. Nie je to nič iné, ako vôňa trdelníkov, ktoré tu pripravujú priamo na ohni alebo uhlíkoch! Okrem tradičnej škoricovej a kakaovej príchute ich ponúkajú v rôznych sladkých alternatívach, po ktorých deti ihneď skočia. 🙂

Vôňa trdelníkov sa strieda s vôňou vareného vína, punču a ďalších dobrôt. Tieto trhy si dovolíme nazvať gastronomickým rajom pre milovníkov mäsitých špecialít. Nájdete tu pečené klobásky, jaternice, pečené kačice, pečienky, rôzne druhy mäsa na desiatky spôsobov, kotlíkový guláš podávaný v bochníku chleba. Na svoje si prídu aj milovníci sladkého. Rôzne medovníky, koláče, buchty a iné dobroty nájdete na každom kroku.

Okrem gastronómie sa môžete tešiť aj na bohatú ponuku suvenírov a remeselných výrobkov. Vianočné trhy v Budapešti ponúkajú zážitok pre každého návštevníka.

Ak dorazíte do Budapešti v priebehu doobedia, určite si choďte pozrieť aj samotné mesto. Je to jedno z najkrajších miest v strednej Európe, v ktorom nájdete mnohé pamiatky a historické budovy. Dýcha z neho kus histórie a minulosti. Určite nevynechajte budovu parlamentu, ktorá sa nachádza na brehu Dunaja a Baziliku svätého Štefana. Odviezť sa môžete aj legendárnou žltou električkou, prípadne najstaršou linkou metra (M1) v Európe, ktorá je v prevádzke už od roku 1896. To je len malá štipka z obrovskej palety atrakcií, ktoré si na vás prichystala Budapešť. Určite si o nej ešte napíšeme podrobnejšie.

Záver a hodnotenie

Pokiaľ si chcete vychutnať naplno vianočnú atmosféru a to nielen očami, ale aj chuťovými bunkami, Budapešť je to pravé miesto! Návštevu vianočných trhov vrelo odporúčame zaradiť do plánov na najbližšie týždne.

Keď už budete v Budapešti a zostane vám trocha času nazvyš, zoberte deti aj do úžasného tropického akvária Tropicarium Budapešt.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here