Počas predvianočného obdobia sme sa vybrali s deťmi na výlet do blízkeho okolia Bratislavy. V meste bolo škaredo a chýbal aj sneh, ale biele stromy na Kolibe naznačovali, že okolité kopce už navštívil deduško Mrázik. Preto sme sa poriadne naobliekali, naložili sánky do auta a vybrali sme sa na mini výlet na Pezinskú Babu.

Doprava na Pezinskú Babu

Na Pezinskú Babu sa v zimnom období najjednoduchšie dostanete autom. Cesta z Bratislavy trvá približne pol hodinu. Hneď za Pezinkom je potrebné odbočiť na zjazde na Pezinskú Babu. Cesta je v zimnom období udržiavaná, avšak treba dbať na opatrnosť. Pre oteckov bude cieľom tohto výletu už samotná cesta na Babu, keďže jej serpentíny a zákruty priam lákajú na vybláznenie sa na aute. V letnom období je táto cesta obľúbená medzi motorkármi a fanúšikmi silných áut. Počas teplých dní tu stretnete aj veľké množstvo cyklistov. Zaparkovať môžete na parkovisku nad lyžiarskym vlekom alebo pri Chate Korenný Vrch.

Čo môžete vidieť na Pezinskej Babe

Pezinská Baba je obľúbeným útočiskom obyvateľov Bratislavy a okolia. Široko ďaleko je to jeden z najvyšších kopcov a na počudovanie sa tu nachádza aj lyžiarsky svah. Teda skôr by sa dalo povedať, že je to taká sánkarská dráha, ale pokiaľ to snehové podmienky dovoľujú, je tu v prevádzke lyžiarsky vlek. Miesto priam ako stvorené pre lyžiarov začiatočníkov. Ak plánujete učiť deti lyžovať, vyskúšajte určite aj toto mini stredisko.

Dnes sme sa však neprišli lyžovať, ale vyblázniť sa v snehu a užiť si pokoj v prírode. Privítalo nás poloprázdne parkovisko, na ktorom sa vybaľovalo niekoľko lyžiarov. Ale čo je najdôležitejšie, v tejto výške už bol sneh! Krásny, bielučký sneh! A okrem toho, počas noci bol na návšteve lesa aj deduško Mrázik. Všetky stromy boli odeté do nádhernej hrubej námrazy, pod ktorou sa ich konáre ohýbali a miestami až praskali.

Skvelé! Berieme sánky a vyberáme sa na prechádzku hlbšie do lesa. Už za chatou Korenný Vrch stíchne aj mierny hluk od lyžiarskeho vleku a lyžiarov a my sa ocitáme v rozprávkovej krajine. Všade je úplne ticho. Počuť iba praskanie konárov pod tiažou námrazy a vŕzganie snehu pod nohami. Stromy sú odeté do biely závojov a my len udivene čumíme s otvorenými ústami na veľkolepé dielo Mrázika.

To by však neboli deti, keby nevymysleli nejaké šibalstvo. Konáre sú zohnuté tak nízko, že sa pod ne postavia a zatrasú nimi. Nasleduje už len výskot a smiech pod snehovou smršťou, ktorá na nich padá. Takto sa zabávajú pod každým konárom, na ktorý dočiahnu. Dnes sme tuším nemuseli brať ani sánky. Nasleduje písanie odkazov do čerstvo napadnutého snehu a gúľanie sa zo svahu. Našli sme aj zamrznutého snehuliaka, ktorého deti oslobodili od nočnej námrazy.

Po hodinke a pol sa otáčame a na sánkach sa spustíme naspäť na parkovisko. Bol to vskutku príjemný výlet a už teraz sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá, ktoré nás čakajú počas zimných prázdnin.

Záver a hodnotenie

Pokiaľ hľadáte miesto, kde si môžete príjemne oddýchnuť a nemusíte za ním cestovať dlhé hodiny, Pezinská Baba spĺňa všetky parametre. Nájdete tu kľud v peknej prírode a to všetko kúsok od Bratislavy. V zime sa tu deti môžu učiť lyžovať a v lete si prídu na svoje milovníci nenáročnej turistiky na prechádzkach po miestnych lesoch a turistických trasách. Ak vám zostane ešte chvíľa času, zabehnite si napríklad aj na neďaleký Červený kameň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here