Dnes sme sa s deťmi vybrali na tak trochu netradičný výlet. Keďže nás fascinujú lietadlá, rozhodli sme navštíviť letisko vo Viedni. Ale tentokrát nie ako pasažieri, ale ako pozorovatelia lietadiel a života na letisku. A prečo práve Viedeň a nie Bratislava alebo Košice? Jednoducho preto, lebo frekvencia letov je tu niekoľkonásobne vyššia a počas špičky nemáte problém vidieť odlietať a pristávať aj 40 lietadiel za hodinu.

Doprava na letisko

Keďže jednotlivé pozorovacie body sa nachádzajú v širšom okolí letiska, na tento výlet je vhodné vybrať sa autom. Z Bratislavy trvá cesta po okresných cestách približne 40 minút. Vyberte sa smerom na Hainburg a sledujte smerové tabule na Viedeň. V dedinke Fishamend dávajte pozor, aby ste nepremeškali odbočku na parkoviská, kde si môžete odstaviť auto. Na tretích semaforoch odbočíte doľava a potom stále po hlavnej až k jednotlivým parkoviskám (sú označené na mape nižšie symbolom P). Priamo na letisko premávajú samozrejme aj autobusové linky z Bratislavy, ale dostať sa z letiska na vhodné miesto pre pozorovanie lietadiel je dosť komplikované. Pokiaľ zmestíte do auta bicykel, určite si ho pribaľte. Jednotlivé presuny budete zvládať oveľa rýchlejšie.

Deti si môžu počas cesty na letisko vyfarbiť v aute napríklad omaľovánky lietadiel.

Pozorovacie stanoviská

Pozorovať lietadlá môžete s deťmi z viacerých miest v okolí letiska. Aby ste neblúdili, označili sme pre vás na mape tie najlepšie miesta na pozorovanie symbolom fotoaparátu. Z týchto miest získate najlepší výhľad na pristávajúce a odlietavajúce lietadlá. Najmenej sa nachodíte a najviac uvidíte, ak si zvolíte na pozorovanie lietadiel Pozorovací bod 1. Nachádza sa zhruba uprostred pristávacej dráhy 1 a zároveň poskytuje ideálne miesto s najväčšou pravdepodobnosťou zhliadnutia tých najlepších scén z života na letisku. Nachádza sa tu aj umelo vytvorený kopček, z ktorého je nádherný výhľad na obe pristávacie dráhy. Neďaleko neho sa nachádzajú Pozorovacie body 2 a 3, ktoré taktiež poskytujú zaujímavé výhľady cez fotografickú dieru v plote.

Pokiaľ chcete zažiť niečo extra, presuňte sa k Pozorovaciemu bodu 5. Nachádza sa na konci pristávacej dráhy a ak vystihnete čas, kedy lietadlá prilietajú na pristátie z tejto strany, užijete si neuveriteľné a fascinujúce nízke prelety strojov priamo ponad vaše hlavy. Najmä deti majú z tohto miesta vždy najviac zážitkov.

Mapa pozorovacích bodov a parkovania na Letisku Viedeň

Čo môžete zažiť v okolí letiska Viedeň

Okrem pozorovania pristávajúcich a odlietajúcich lietadiel zažijete v okolí letiska aj príjemnú prechádzku. Letisko sa nachádza uprostred polí, ktoré sú popretkávané cestičkami, po ktorých sa dá skvelo poprechádzať, zabehať si alebo sa previezť na bicykloch. Pri večerných potulkách ľahko narazíte aj na divokú zver – najmä voľne sa pasúce srnky.

Pokiaľ si dopredu vytlačíte alebo naštudujete plánované prílety a odlety lietadiel, môžete deti naučiť rozoznávať aj jednotlivé typy lietadiel. Ideálne na tento účel poslúžia aj rôzne letecké aplikácie. Nám sa najviac osvedčil Flightradar24. Vďaka online polohe lietadiel viete presne určiť, kam letí lietadlo, na ktoré sa práve pozeráte a taktiež odkiaľ priletelo práve pristávajúce lietadlo.

Záver a hodnotenie

Pokiaľ vás a vaše deti fascinujú lietadlá a veľké stroje a zároveň máte radi prechádzky v prírode, tento výlet je to pravé orechové. Počas nenáročnej prechádzky uvidíte mnoho zaujímavých lietadiel a deti sa naučia veľa zaujímavých vecí o fungovaní letiska. Počas teplých letných dní si ale nezabudnite dostatok tekutín a opaľovací krém, keďže popri letisku sa nenachádzajú žiadne stánky s občerstvením. Hor sa k oblakom! Dovidenia na letisku 🙂

Zdroj a foto: www.lietanie.eu – lacné letenky a všetko o lietaní

3 KOMENTÁRE

  1. Ďakujem, dnes sme boli, asi to viac fascinovalo mňa ako deti, ten manažment ako v priebehu minuty jedno lietadlo zosadne, jedno vzlietne a 4 ďaľšie čakajú na runway, to sa mi zdá až neuveritelne ako to dokážu tak ‘ zmanazovat’. Ďakujem za podrobné info, našli sme to úplne bez problémov!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here