Hurá! Dnes je vonku krásne. Čo ideme robiť? S týmito slovami sme sa zobudili v jedno jesenné sobotné ráno. Keďže sú už počas októbra dni kratšie a na dlhšiu cestu nám neostáva čas, rozhodli sme sa ísť na náš obľúbený mini výlet na hrad do Hainburgu. Stromy už sú krásne farebné a začínajú zhadzovať lístie, takže na hrade nás bude určite čakať nádherná jesenná atmosféra. Už aby sme tam boli! Ale pekne poporiadku.

Doprava do Hainburgu

Hainburg an der Donau je malé rakúske mestečko, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od Bratislavy. Je obľúbeným cieľom nielen pre výletníkov, ale pre mnohých Slovákov sa stáva aj domovom. Na cestu do Hainburgu si môžete vybrať rôzne spôsoby dopravy. Z Bratislavy sa sem dostanete autom, autobusovou linkou číslo 901 (premáva spod mosta SNP), loďou alebo bicyklom. Je už teda len na vás, aký typ dopravy preferujete. My sme s deťmi nasadli do auta a už o 20 minút sme boli na mieste.

V Hainburgu sa dá toho vidieť viacej, ale našim dnešným cieľom je zrúcanina hradu nad mestom. Auto parkujeme na malom parkovisku, ktoré sa nachádza pod hradným kopcom. Nájsť ho nie je ťažké. Stačí prejsť cez celé centrum a za mestskou bránou so semafórom  odbočíte doľava. Potom už pôjdete iba rovno do kopca a pred vrcholom stúpania odbočíte doľava. Na ľavej strane po pár metroch uvidíte malé parkovisko, kde môžete pohodlne zaparkovať. Pokiaľ prídete autobusom, k zrúcanine vás z centra Hainburgu navedie turistické značenie.

Čo môžete vidieť na hrade v Hainburgu

Hrad vznikol podľa dochovaných dokumentov v roku 1050. Síce z neho ostali už iba zrúcaniny, ale aj tak si hrdo tróni nad mestom a je ho dobre vidieť zo širokého okolia. Rakúšania sa oň príkladne starajú a vďaka tomu je jeho okolie a areál vždy upravený a čistý.

Na hrad vedú viaceré cestičky. Z parkoviska máte na výber 2 možnosti. Buď sa vyberiete dlhšou cestou s miernym stúpaním cez lesík alebo kratším strmým výstupom. S deťmi vám určite odporúčame použiť cestu cez lesík, pretože je menej náročná. Ťažšia cesta síce poskytuje pekné výhľady na okolie už počas výstupu, ale cesta je kamenistá a dosť často sa tu ľudia pošmyknú a odrú si kolená (aj preto je po novom povolený iba výstup po tejto ceste a pre zostup z hradu je potrebné použiť cestu cez les).

Po pár minútach stúpania sa pred nami objavuje hradný múr a vstupná brána do areálu hradu. Cestu lemujú krásne zafarbené stromy a popadané lístie. Na kríkoch sa červenajú šípky a iné plody, na ktorých si pochutia najmä zvieratká žijúce v okolí. Pri troche šťastia tu narazíte aj na srnky. Nám sa už pár krát pošťastilo. 🙂

Keďže sa o hrad dobre starajú, nájdete tu vždy perfektne upravený trávnik, ktorý je priam stvorený na piknik a šantenie sa detí pri rôznych hrách. Z hradu sa naskytá nádherný výhľad na široké okolie. Hlavný pohľad smeruje na samotný Hainburg. Po ľavej strane uvidíte most prechádzajúci cez Dunaj a množstvo veterných mlynov. Oproti hradu sa nachádza kopec Braunsberg a po pravej strane je vidieť až na Slovensko. Jasne sa dá identifikovať Bratislavský hrad aj mosty SNP a Apollo.

Zelený trávnik na hradnom nádvorí krásne kontrastuje so žltými listami na stromoch. Veľa listov už aj popadalo na zem a vytvára tak žltý koberec, v ktorom sa deti radi prehrabávajú.

Nájdete tu aj viacero lavičiek, na ktorých si môžete oddýchnuť. My si vždy radi sadneme alebo ľahneme na hradby, ktoré sú dostatočne široké a kocháme sa výhľadom do všetkých strán. Užívame si posledné hrejivé slnečné lúče tejto jesene. Okolo nás si veselo lietajú lienky a vzduchom poletujú pavučiny. Je to čarovné, príjemné a upokojujúce zároveň. Aj preto patrí toto miesto medzi naše najobľúbenejšie a nebojíme sa ho označiť za oázu pokoja neďaleko Bratislavy, v ktorom nájdu útočisko všetky romantické duše.

Záver a hodnotenie

Na výlet do Hainburgu sa vyberieme vždy, keď máme aspoň chvíľku času. Vždy má čo ponúknuť a zrúcanina hradu patrí medzi naše najobľúbenejšie destinácie. Okrem dopravy tu nemusíte minúť ani euro. Prístup na hrad je úplne zadarmo. Okrem hradu sa môžete prejsť aj po historickom centre, v ktorom nájdete zachovalé mestské hradby a múr, 3 mestské brány a viaceré sakrálne objekty. Prejdite sa aj na promenádu pri Dunaji a ak vám zostane ešte trocha energie, vybehnite aj na kopec Braunsberg, z ktorého je krásny výhľad na zrúcaninu hradu a dá sa z neho dovidieť až na hrad Devín.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here