Počas našich potuliek s deťmi po Rakúsku sme objavili aj jednu veľmi zaujímavú soľnú baňu. To čo sme v nej zažili, nás nečakane prekvapilo. Nie je to len taká obyčajná soľná baňa. Jej prehliadka sa stala jedným z najväčších zážitkov za poslednú dobu. Na úvod prezradíme, že sa v nej nachádza podzemné kino a na každom kroku samé neuveriteľné prekvapenia. Ste zvedaví? Pohodlne sa usaďte a čítajte ďalej. 🙂

Doprava do soľnej bane Salzwelten

Soľná baňa Salzwelten sa nachádza nad prekrásnym rakúskym mestečkom Hallstatt. Cesta do Hallstattu trvá autom z Bratislavy približne 4 hodiny. Môžete sa vybrať trasou cez Linz a Salzburg alebo spodnou trasou smerom na Leoben. Vzhľadom na hustotu dopravy je istejšie vyhnúť sa Salzburgu a použiť spodnú trasu, ktorá sa prepletá pomedzi krásne horské prostredie. Auto je potrebné odparkovať na niektorom z platených záchytných parkovísk v Hallstatte.

Parkoviská sú dobre označené, takže ich určite nájdete. Odporúčame použiť hneď prvé parkovisko s podzemnou garážou, v ktorej vám auto počas horúcich dní zostane príjemne vychladené. Parkoviská sa nachádzajú pár minút chôdze od údolnej stanice pozemnej lanovky, ktorá vám urýchli cestu na kopec, na ktorom sa nachádza soľná baňa. Vybehnúť na tento kopec s deťmi nie je žiadna sranda, preto radšej využite zvýhodnený lístok do bane, ktorý zahŕňa aj jazdu lanovkou a vstup do samotnej soľnej bane. K dispozícii sú aj zvýhodnené rodinné lístky. Pozrite si aktuálne ceny vstupného.

Čo môžete zažiť v Salzwelten

Z parkoviska sa vyberáme k údolnej stanici lanovky a po krátkom čakaní nastupujeme do kabínky. Pri pohľade nahor sme radi, že si prevýšenie nemusíme vyšlapať pešo. Pozemná lanovka sa rozbieha a rýchlo stúpa nahor. V strede trasy sa obchádzame s kabínkou, ktorá smeruje nadol (fungujú na rovnakom princípe ako lanovka na Hrebienok). So stúpajúcou výškou sa nám naskytá nádherný výhľad na jazero Hallstatter see a okolité kopce alpského masívu Dachstein. Cesta ubieha rýchlo a po pár minútkach sme hore.

Panoramatický výhľad na Hallstatt

Od vrcholovej stanice lanovky nás čaká k vstupu do bane ešte približne 15 – 20 minútová cesta po náučnom chodníku. Najskôr sa však ideme pozrieť na novú vyhliadku nad mestečkom Hallstatt. Vysunutá plošina poskytuje nádherný panoramatický výhľad na historické centrum mesta Hallstatt, jazero a celé údolie obklopené vysokými úbočiami okolitých alpských vrchov. Ak trpíte strachom z výšok, radšej sa nenahýbajte ponad zábradlie, pretože pod vami je už iba hlboká priepasť. Za odvahu sa vám ale naskytne pohľad priam ako vystrihnutý z katalógu cestovnej kancelárie. Na túto nádhernú scenériu by sa dalo pozerať dlhé hodiny.

Vstup do bane Salzwelten

Po dlhom obzeraní sa na vyhliadke sa poberáme ďalej smerom k vstupu do soľnej bane. Cestou narážame na informačné náučne body, kde sú vysvetlené zaujímavosti z histórie bane a okolitej fauny a flóry. Po 15 minútach prichádzame k vstupnému domčeku, v ktorom dostávame frajerské montérky na prezlečenie. Ako neskôr zisťujeme, bude nám ich treba. Aj keď je vonku vyše 30 stupňov, dostávame inštrukcie, že si máme na sebe nechať teplé oblečenie, keďže teplota v bani sa pohybuje okolo 10 stupňov. Náš nový outfit sa páči hlavne deťom. Po úvodných inštrukciách od našej pani sprievodkyne sa vyberáme dreveným schodišťom priamo k vstupu do bane. A naše podzemné dobrodružstvo plné prekvapení sa začína.

Vstupujeme do úzkej štôlne, ktorá je široká a vysoká akurát tak pre 1 dospelého človeka. Ihneď pociťujeme pokles teploty a sme radi, že sme mali pri sebe aj teplé bundičky. Na stenách štôlne je jasne vidieť kryštáliky soli. Postupujeme hlbšie a hlbšie a po pár minútach prichádzame k prvému veľkému prekvapeniu.

Šmykľavka v útrobách bane

Skupina zastavuje a pani sprievodkyňa nám začne vysvetľovať, ako sa zošmykneme o poschodie nižšie. Zošmykneme? Čože? Pozeráme sa na seba s nechápavým pohľadom. A naozaj, podídeme kúsok bližšie a čo nevidíme! Hlboko v útrobách bane stojí pred nami dlhá šmykľavka. Deti jasajú od radosti a po prvotnom váhaní sa spúšťame dole. Skvelé, paráda, poďme ešte raz! Na čo nám sprievodkyňa prezradí, že nás čaká ešte jedna dlhšia šmykľavka, na ktorej nám zmerajú aj našu rýchlosť.

O chvíľu k nej prichádzame a naozaj, čaká nás ešte dlhšia jazda. Fičíme dolu plnou rýchlosťou a rýchlomer nám ukázal rýchlosť 29 km/h. Úžasný zážitok. Už v tomto momente sa výlet do bane oplatil! 🙂 Nemusíte sa báť, jazdu zvládnu aj menej odvážne povahy. Pokiaľ by sa ale vaše deti báli, môžete sa s nimi spustiť spoločne.

Interaktívna prezentácia

Po adrenalínovom zážitku nás ale čakajú ďalšie prekvapenia. Počas cesty baňou zastavujeme na viacerých miestach, kde na nás čakajú rôzne fascinujúce interaktívne prezentácie. Napríklad projekcia vzniku zeme a bane. Prihovorí sa k vám aj baník, ktorý nám porozprával rôzne zaujímavé historky zo života v bani. Všetky prezentácie sú však v nemčine s anglickými titulkami, takže deťom budete musieť výklad tlmočiť. Sprievodkyňa má výklad v nemčine a angličtine.

Podzemné jazero s 3D prezentáciou

Keď už si myslíme, že nás nič neprekvapí, prichádzame k veľkému podzemnému jazierku. A na veľké prekvapenie, spustí sa na ňom úžasná vizuálna 3D projekcia. Postavy vystupujú do priestoru a keďže sme v úplnej tme, máme pocit, že sme súčasťou tohto pútavého deja.

Podzemné kino

Po tomto zážitku sa na seba iba udivene pozeráme a plný dojmov pokračujeme v prehliadke útrob bane. Bana Salzwelten je stále aktívna a prebieha v nej ťažba formou injektáže. Videli sme aj stroje, vďaka ktorým sa to deje. Sprievodkyňa nám dovolila ochutnať vyťaženú vodu, ktorá bola neskutočne slaná.

A aby toho nebolo málo, prichádzame k ďalšiemu obrovskému prekvapeniu. Usadíme sa na stupňovité hľadisko a pred nami sa v rozľahlej komnate rozprestiera obrovské kino plátno. Premietnu nám na ňom zaujímavý dokument o jednom z najstarších schodísk, ktoré boli objavené v bani. Postupne sa však plátno spriehľadní a na pozadí sa začne snáď najlepšie 3D projekcia, akú sme videli. Postavičky zostupujú po drevenom schodisku do bane a predvádzajú, ako sa v minulosti ťažilo. Na záver premietania sa pred nami nečakane objaví samotné originálne schodisko.

Cesta z bane vláčikom

A to je záver našej prehliadky, zahlási sprievodkyňa. Chvíľu rozmýšľame, koľko nám bude trvať cesta na povrch. Ale v okamihu naše myšlienky preruší sprievodkyňa, ktorá nám predstaví posledné prekvapenie. Von z bane sa dostaneme banským vláčikom! Deti jasajú, my žasneme od údivu. Celá skupina nasadá na dlhý vláčik a veľmi úzkym tunelom a svižným tempom nás vyvezie von z tejto úžasnej prehliadky.

Na záver dostávame pri výstupe soľ vyťaženú priamo v bani Salzwelten. Taktiež si môžete kúpiť fotku z vašej najrýchlejšej jazdy na šmykľavke.

Záver a hodnotenie

Výlet do soľnej bane Salzwelten patrí medzi najväčšie prekvapenia, aké sme s deťmi zažili pri potulkách po Rakúsku. S minimálnymi očakávaniami sme zažili maximum zážitkov, na ktoré doteraz spomíname. Cena za vstup je síce dosť vysoká, ale ako sami zistíte, každé jedno euro sa vám vráti na hŕbe nezabudnuteľných zážitkov, na ktoré len tak hocikde nenarazíte.

Keď už tu budete, určite sa zastavte aj v samotnom mestečku Hallstatt, ktoré je zaradené do zoznamu UNESCO. Neďaleko sa nachádza aj lanovka na vrch Dachstein, ktorého návštevu vám taktiež odporúčame.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here