Za posledné dni ste si na uliciach určite všimli nezvyčajný jav. Na každom kroku je vidieť postávať ľudí uprene hladiacich do obrazoviek mobilných telefónov. Na tom by nebolo nič divné, do mobilov predsa ľudia pozerajú v dnešnej dobe stále. Ale intenzita a rozsah, akým sa to deje práve teraz, je dôsledok absolútnej novinky od spoločnosti Nintendo. Deti aj dospeláci, všetci podľahli novému fenoménu týchto dní – mobilnej hre Pokémon Go.

O čom je hra Pokémon Go

Cieľ hry Pokémon Go je vcelku jednoduchý. Vašou úlohou je pochytať všetkých Pokémonov. Tieto postavičky si určite dobre pamätáte z minulosti aj vďaka úspešnej rozprávke. Avšak teraz prichádzajú s novým nádychom a v úplne novej podobe. Nie je to len tak obyčajná hra pre mobilné telefóny. Búra zažité trendy a do rúk používateľov prináša novinku v podobe rozšírenej reality. Aby ste mohli chytať Pokémonov, musíte sa vybrať von do ulíc a prírody. Vďaka rozšírenej realite vám aplikácia neservíruje nezbedných Pokémonov na obrazovke mobilu na vašom trávniku, pri historických pamiatkach a v podstate kdekoľvek na ulici.

Čo je na hre Pokémon Go úžasné je práve to, ako dokázala v tak krátkom čase zaujať milióny detských aj dospelých používateľov a vytiahla ich od obrazoviek počítačov na čerstvý vzduch. Poviete si, že tak či tak sa musia pozerať do obrazovky mobilu. To je síce pravda, ale okrem toho sa musia aj pohybovať a to celkom slušne. Aby ste mohli v hre postupovať, nachodíte za Pokémonmi aj niekoľko kilometrov denne. Keď sa pri hre pozabudnete, krokomer vám nameria aj 10 kilometrov a domov vás vyženie jedine vybitá batéria telefónu. Keďže celý čas musíte mať zapnutý displej, na jedno nabitie sa podľa kapacity batérie dokážete hrať zhruba 2 – 3 hodiny.

Hra Pokémon GO nie je dátovo náročná a počas pár hodín hrania spotrebuje len pár desiatok MB dát, takže sa nemusíte báť, že vaše detí spotrebujú nadmerné množstvo dát. Ba naopak, možno nejaké ušetria tým, že nebudú ťukať do Facebooku.

Riziká spojené s hraním Pokémon GO

Túto hru budete buď milovať alebo nenávidieť. Ak jej podľahli už aj vaše deti, dajte si pozor, aby si nevytvorili prílišnú závislosť. Zo začiatku sa možno budú sťažovať na boľavé nohy, keďže toho nabehajú skutočne veľa. Určite by ste im mali vysvetliť, aby pri naháňaní Pokémonov dávali pozor na dopravu a okolie. Stalo sa už niekoľko prípadov, kedy ľudia v zápale hry vbehli pod auto, spadli z móla do mora a objavili sa už aj informácie o smrteľnom úraze, kedy človek spadol pri chytaní Pokémona z vysokého útesu.

Hra zároveň ľudí vodí po rôznych zákutiach, takže poučte svoje deti aj o riziku pohybovať sa v neznámych miestach a taktiež by sa mali vyvarovať vstupu na ohradené cudzie pozemky. Počas horúcich slnečných dní dbajte aj na pitný režim a nezabudnite si doma opaľovací krém! Najlepšie urobíte, ak sa s hrou zoznámite spoločne s deťmi pri spoločnej prechádzke. Budete mať príležitosť vysvetliť deťom riziká a zároveň sa zoznámite s možnosťami a nástrahami tejto hry.

Hra Pokémon Go je dostupná na stiahnutie pre operačný systém Android a iOS.

Máte nejaké zážitky pri hľadaní Pokémonov? Napíšte nám o nich do komentárov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here