Pre väčšinu ľudí je dedinka Hallstatt na prvé počutie úplne neznáma. Ale všetko sa zmení, keď im ukážete snáď najznámejšiu fotku pohľadu na túto rozprávkovo krásnu dedinu na brehu jazera Hallstätter See. Vďaka svojej kráse, nádhernému jazeru a okolitým vrchom Dachsteinu je táto oblasť zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nás zaujala až natoľko, že sme ju s deťmi navštívili už tretí raz.

Doprava do Hallstattu

Do Hallstattu sa najlepšie dopravíte autom. Cesta z Bratislavy trvá po diaľnici približne 4 hodiny. Môžete využiť trasu smerom na Linz a Salzburg alebo spodnú trasu cez Loeben, ktorá bude možno o niečo rýchlejšia, keďže sa dokážete vyhnúť prípadným zápcham v okolí Viedne po okresných cestách. A taktiež zabavíte deti pri počítaní dĺžky početných tunelov. Parkovať v Hallstatte môžete na vyhradených platených parkoviskách. Sú dobre značené, takže ich určite neprehliadnete a do historického centra je to z nich iba pár minút chôdze. Parkoviská využijete, aj pokiaľ sa vyberiete na výlet do soľnej bane Salzwelten, ktorá sa nachádza priamo nad mestečkom Hallstatt.

Čo môžete vidieť v Hallstatte

Už samotná cesta do Hallstattu je zážitkom. Nech už prichádzate z ktorejkoľvek strany, posledné kilometre vás čakajú očarujúce pohľady na nádherné alpské kopce a zároveň zachovaná a udržovaná okolitá príroda. Skúste na chvíľu zastaviť, vystúpiť z auta a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu plného aromatických vôní okolitých lesov. Tak čistý vzduch by mohli aj vyvážať.

Hallstatt je relatívne malá dedinka, ktorá ma len okolo 1 000 trvalých obyvateľov. Väčšinu ľudí tu tvoria turisti, ktorých tu v hlavnej sezóne dokáže byť neúrekom. Autobusy tu privážajú skupinky Japoncov a Číňanov ako na páse. Domáci sa o svoje dedičstvo v podobe nádherných domov a prírody príkladne starajú a aj vďaka tomu je prechádzka cez centrum úžasným fascinujúcim zážitkom. Hallstatt je známy najmä ťažbou soli, ktorá sa tu realizuje dodnes už po dlhé stáročia. Dedinka leží na brehu jazera Hallstätter See, z ktorého do výšok prudko vystupujú okolité kopce. Aj pre relatívny nedostatok priestoru sú domčeky natlačené na seba a kaskádovito sa zarezávajú do priľahlého brala. Atmosféru dotvárajú úzke uličky, ktorými sa môžete prepletať pri spoznávaní tajných zákutí.

Hlavnou a najviac navštevovanou časťou je promenáda popri brehu jazera a námestíčko starého mesta. Všetky domy v centre sú príkladne udržiavané, okolie je čisté a na okeniciach v lete kvitnú vždy krásne kvety. Pri pozornejšom pohľade si môžete všimnúť, že niektoré domy obrastajú stromy, ktorú sú zostrihané tak, aby sa prepletali ako keby v 2D formáte po fasáde domu. Vskutku zaujímavé a netradičné riešenie.

V Hallstatte najdete aj viacero kostolíkov. Jeden sa nachádza hneď na hlavnom námestí a druhý nájdete o kúsok vyššie na vyvýšenom pahorku. Nachádza sa pri ňom aj cintorín s veľmi zaujímavými náhrobkami vyrezávanými z dreva. Pochovaní sú tu prevažne baníci, ktorí pracovali v soľnej bani. Neďaleko cintorína nájdete aj kobku, v ktorej sa nachádzajú lebky zosnulých baníkov.

Ďalším veľkým lákadlom najmä pre deti je jazero Hallstätter See. Môžete sa s nimi vybrať na okružnú plavbu na väčšej lodi, ktorá vás prevezie po celom jazere. My sme si ale vybrali požičanie elektrickej loďky, ktorú sme si mohli sami riadiť a obzreli sme si tak detailnejšie brehy a zákutia Hallstattu z pohľadu od jazera. Deťom sa tento zážitok veľmi páčil a nakoniec sme ich z loďky takmer nemohli dostať. Pohľad z vodnej hladiny jazera odhalí naplno krásu historického centra a um predkov, vďaka ktorým sa podarilo vybudovať a zachovať toto prekrásne dielo.

Aby bol zážitok dokonalý, vyvezte sa pozemnou lanovkou na priľahlý vrch, z ktorého sa vám naskytne nádherný výhľad na historické centrum, jazero a okolité vrchy. Okrem toho sa môžete vybrať na úžasný zážitkový výlet do soľnej bane Salzwelten, ktorá sa nachádza zhruba 20 minút chôdze od hornej stanice lanovky.

Záver a hodnotenie

Dedinka Hallstatt je úžasné miesto, ktoré po prvej návšteve budete chcieť vidieť znova a znova. Nádherné historické domčeky, tmavomodré jazero a celé prostredie vytvárajú neopakovateľnú atmosféru, ktorá si vás podmaní a vryje sa hlboko do pamäte. Pri návšteve určite odporúčame návštevu soľnej bane a ak budete mať čas, vyvezte sa lanovkou aj na vrch Dachstein. Pri viacdňovom výlete si môžete spraviť zastávku aj v obľúbenom Salzburgu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here