Keďže patríme medzi milovníkov hôr a panoramatických výhľadov, počas našich potuliek s deťmi po Rakúsku sme sa vybrali na takú malú skúšku odvahy. Našim cieľom bolo prekonať strach a postaviť sa 5 prstov v oblakoch. O akých prstoch to píšeme? Čítajte ďalej a čoskoro sa všetko dozviete.

Doprava do Dachsteinu – Obertraunu

Do Dachsteinu – Obertraunu sa dostanete ideálne autom. Lokalita sa nachádza neďaleko malebného Hallstattu. Výlet sa preto oplatí naplánovať spojením viacerých destinácií a využiť tak jednu cestu. Ale určite neoľutujete, ak sa vyberiete iba na tento jeden výlet. Cesta z Bratislavy trvá zhruba 4 hodiny. Výprava sa začína na údolnej stanici lanovky, ktorá je vzdialená zhruba 5 minút cesty autom z dedinky Obertraun.

Parkovanie je zabezpečené na veľkom parkovisku, ktoré sa nachádza kúsok od stanice lanovky a je bezplatné. Keďže je lokalita veľmi obľúbená, počas víkendov alebo pri neskoršom príchode môže byť parkovisko beznádejne plné a preto autá parkujú aj pozdĺž prístupovej cesty.

Čo môžete vidieť v Dachsteine

Dachstein je obrovský alpský horský masív. Najvyšší bodom je vrch Hoher Dachstein. Na severnej strane masívu sa nachádza ľadovec, ktoré je využívaný na lyžovanie počas celého roka. Náš výlet však nesmeruje priamo na ľadovec, ale na protiľahlú časť, ktorá poskytuje nádherné výhľady priamo na ľadovec. Naše dobrodružstvo s deťmi sa začína v údolnej stanici lanovky (609 m.n.m.), ktorá nás vyvezie na náš dnešný vrchol.

Nastupujeme do veľkej kabíny a tá sa svižným tempom rozbieha nahor. Prekonávame prvé výškové metre a pod nami sa začína rozprestierať hlboké údolie a nádherné panoramatické výhľady. Zo skál okolitých brál stekajú viaceré vodopády, ktoré vytvárajú úžasnú atmosféru. Blížime sa k prvej zastávke a prestupnej stanici a po vystúpení z lanovky sme radi, že sme si zobrali aj teplejšie oblečenie. Cesta bola rýchla, ale stihli sme vystúpiť o neuveriteľných 750 výškových metrov vyššie a to sa podpísalo na citeľnom ochladení.

Hojdačka na lanovke

Na tejto prvej zastávke môžete navštíviť ľadovú jaskyňu s 9 metrovými ľadovými vežami, mamutiu jaskyňu, prípadne múzeum jaskýň s labyrintom. Keďže sme dnes už boli v soľnej bani Salzwelten, túto časť programu sme vynechali. Ale určite sa sem ešte vrátime, aby sme si obzreli aj tieto lákadlá. Po krátkom obzretí okolia nasadáme na druhú lanovku, ktorá nás vyvezie až do výšky 2100 m.n.m.. Kabína je o niečo menšia, ale rovnako pohodlná a bezpečná. Kocháme sa okolím a rázne stúpame do výšok. Zrazu sa kabína prudko rozhojdá, ľudia výskajú a potom sa spustí smiech. Nič sa nestalo. To len kabína prešla cez jediný oporný stĺp na trase a to spôsobilo nečakané a zároveň zábavné rozhojdanie kabíny. Pozeráme na seba a už teraz sa tešíme na cestu dole.

Vystupujeme na vrchnej stanici lanovky a pred nami sa otvára nádherný výhľad na protiľahlý ľadovec Dachstein. Úžasná panoráma, na ktorú sa dá pozerať dlhé hodiny.

5 prstov v oblakoch

Kráti sa nám čas a preto sa svižným krokom vyberáme chodníkom k 5 prstom. Nenáročná cesta trvá od hornej stanice lanovky zhruba 20 minút. Počas nej sa nám naskytajú nádherné výhľady na okolité vrchy. Deťom sa páčia aj interaktívne náučné stanoviská, pri ktorých sa vždy zastavíme a čo to si naštudujeme. Určite sa pýtate, čo je to vlastne tých 5 prstov. Je to adrenalínová vyhliadková plošina, ktorá je vysunutá nad strmým zrázom. Tvorí ju 5 výčnelkov, ktoré pripomínajú ruku s 5 prstami. Každý prst je iný a poskytuje rôzny zážitok. Napríklad sa môžete vyfotiť v ráme obrazu, prípadne sa pozrieť priamo pod seba cez dieru v podlahe. Je to trochu veterno, ale výhľad je perfektný. Z 5 prstov vidieť celé jazero Hallstatter See a taktiež mestečko Hallstatt.

Prsty si obľúbili aj viaceré vtáčiky, ktorých tu ľudia občas nakŕmia rôznymi dobrotami. Ľudia tu zvyknú stavať aj kamenné komíny a je ich tu veru neúrekom. Nezaháľame a s deťmi si tiež postavíme ten náš. Nie je síce najvyšší, ale zato statiku má pevnú, takže snáď vydrží stáť dlho predlho.

Obloha je za priaznivého počasia plná paraglajdistov. Na oblohe sme ich napočítali hádam aj 20. Užívajú si vzdušné prúdy, ktoré im umožňujú zotrvať vo vzduchu aj dlhé hodiny. Pri návrate vidíme aj pokus o štart niektorých letcov. Na oblohe je veselo a chlapíci si to evidentne užívajú. Deti im na pozdrav veselo kývajú.

Okrem 5 prstov sme ešte vybehli aj na špirálovú vyhliadku, z ktorej je pekný výhľad na malý kostolík v pozadí s ľadovcom. Pod ňou nájdete aj zaujímavé lavičko-lehátka, na ktorých si môžete oddýchnuť a vychutnávať si očarujúci výhľad.

Z hornej stanice sa môžete odviezť ešte treťou lanovkou do nižšieho údolia, ale to už pre neskorú hodinu dnes nestihneme. Nasadáme do lanovky a nedočkavo sa tešíme na adrenalínový prejazd stožiarom lanovky. 🙂 A tu naše dnešné dobrodružstvo končí.

Záver a hodnotenie

Ak patríte medzi fanúšikov panoramatických výhľadov a ľahkej turistiky, tento výlet vás zaručene zaujme. Na Dachsteine sa dá s deťmi stráviť celý deň plný zážitkov a dobrodružstiev. Vstupné do jaskýň a na lanovky je síce drahšie, ale myslíme, že to stojí za to. Návštevu lokality odporúčame spojiť aj s výletom do Hallstattu a soľnej bane Salzwelten. O niečo ďalej sa môžete zastaviť pozrieť na najvyšší vrch rakúskych Álp a cestou späť na vás čaká napríklad Minimundus alebo najvyššia drevená rozhľadňa na svete.

 

1 komentár

  1. Ďakujem za článok ak sa môžem spýtať viete mi povedať ci je mozne absolvovať výlet aj s 1.5crocnym dieťaťom? Dá sa tade prejsť napríklad kocari kom!? Ďakujem

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here