Chceli by ste deťom ukázať naživo Eiffelovu vežu, Vatikán, operu v Sydney, šikmú vežu v Pize alebo Sochu slobody? Určite áno, ale dokázali by ste to stihnúť za pol dňa? Prezradíme vám, ako sa to dá a neminiete pri tom celý majetok. Dnes sa vyberieme na výlet do rakúskeho zmenšeného sveta – Minimundus.

Doprava do Minimundusu

Tento úžasný mini-svet sa nachádza v rakúskom meste Klagenfurt. Dá sa tu pohodlne dopraviť autom, pričom najrýchlejšie je použiť diaľnicu smerom na Viedeň a Graz. Cesta z Bratislavy by vám s jednou prestávkou mala zabrať zhruba 4 – 4,5 hodiny. Mesto sa nachádza na brehu jedného z najteplejších alpských jazier – Wörthersee. Parkovanie je možné pred areálom Minimundusu na veľkom parkovisku a je úplne zadarmo.

Čo môžete vidieť v Minimunduse

Ako už názov naznačuje, jedná sa o zmenšený svet. Je to miesto ako stvorené pre strávenie zábavného a zároveň náučného víkendu s deťmi. Nájdete tu 156 zmenšených modelov známych stavieb z 40 krajín celého sveta. Pri vstupe do areálu dostanete prehľadnú mapku s popisom všetkých známych stavieb. Tá je pripravená tak, aby ste počas putovania parkom neprehliadli žiadnu stavbu. Preto vám odporúčame držať sa naznačeného smeru prehliadky, aby vám niečo neuniklo. Pre deti sú pri niektorých exponátoch pripravené rôzne úlohy, ktoré musia splniť.

Pri každej budove nájdete jej názov aj stručný popis, takže sa spoločne s deťmi môžete počas prechádzky aj niečo nové naučiť.

Celý areál je lemovaný stovkami metrov koľajníc, po ktorých premávajú modely vlakov. Niektoré z nich si môžu deti spustiť samé, stlačením tlačidiel popri trati. Zabaviť sa môžu aj s ovládaním vesmírneho teleskopu.

A aké známe stavby tu na vás čakajú? Vymenujeme ich len pár, aby ste mali aj nejaké prekvapenie. Tešiť sa môžete na Eiffelovu vežu, Baziliku sv. Petra, operu v Sydney, Taj Mahal, Tower of London,  šikmú vežu v Pise, Atomium a mnoho ďalších. Perličkou na záver je štart vesmírnej rakety.

Minimundus sa nachádza na otvorenom priestore, preto si nezabudnite počas horúcich letných dní zobrať opaľovací krém a dostatok tekutín. Nájdete tu aj stánky s občerstvením, ktoré sa nachádzajú na konci prehliadkovej trasy,  ale čerstvé osvieženie po ruke tak či tak vždy bodne.

Štart rakety

Na konci prehliadky narazíte na vesmírnu raketu, ktorá nie je len takým obyčajným zmenšeným modelom. Počkajte si pár minút a uvidíte, ako sa odlepí od zeme a za sprievodu rachotu a dymu z motorov odletí. 🙂

Viac informácií, ako aj aktuálne ceny vstupného a otváracie hodiny nájdete na webovej stránke parku Minimundus.

Záver a hodnotenie

Minimundus je skvelé miesto, ktoré vám umožní spolu s deťmi spoznať najznámejšie pamiatky sveta za pol dňa a zároveň sa aj niečo naučíte. Jeho návštevu určite odporúčame. Vedľa parku sa nachádza aj ZOO, takže o program na druhú polku dňa si nemusíte robiť starosti. Okrem toho, jazero Wörthersee ponúka vďaka svojej priaznivej teplote aj možnosť okúpať sa, prípadne sa vybrať na výlet loďkou.

Výlet sa dá absolvovať aj v rámci jedného dňa, ale vzhľadom na vzdialenosť bude výhodnejšie zabezpečiť si ubytovanie v okolí a stráviť v okolí jazera aspoň 2 dni. Verte mi, určite sa nebudete nudiť. O atrakcie a zábavu tu nie je vôbec núdza.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here