O žralokoch sme toho s deťmi počuli už veľa, ale ešte nikdy sme žiadneho nevideli naživo. Stretnutie počas kúpania v mori by ale zaiste nebolo nič príjemné a preto sme si zvolili bezpečnejšiu alternatívu. Za žralokmi sme sa vybrali do obľúbeného podporského akvária a tropického sveta Tropicarium v Budapešti. A už na začiatok prezradíme, že to bol neuveriteľný zážitok.

Doprava do Tropicaria

Tropicarium sa nachádza v maďarskom hlavnom meste Budapešť. Je súčasťou veľkého obchodného centra Campona, ktoré sa nachádza na okraji Budapešti. Ideálnym spôsobom dopravy je samozrejme auto. Z Bratislavy by ste cestu mali zvládnuť do 2 hodín. Môžete však využiť aj autobusové alebo vlakové linky, ktoré premávajú zo Slovenska do Budapešti. Následne do obchodného centra premáva autobusová linka. Pre istotu si ale dopredu naštudujte cestovný poriadok, keďže cesta mestskou dopravou do Tropicaria nie je úplne ideálne značená. Samotné Tropicarium sa nachádza v rámci nákupnej galérie Campona. Stači vôjsť do vnútorných priestorov centra a navigačné tabule vás už nasmerujú priamo k hlavnému vchodu.

Čo môžete vidieť v Tropicariu

Tropicarium v Budapešti je nádherný exotický svet uprostred nákupného centra. Je to neuveriteľné, ale po prekročení hlavného vchodu sa ocitáme s deťmi priamo uprostred sveta exotických zvierat a podmorských tvorov.

Na začiatku prehliadky sa dostávame do sekcie s akváriami, v ktorých si spokojne plávajú vodné tvory typické pre maďarskú vodnú faunu. Nasledujú tropické zvieratá. Milé opičky, hady, rôzne plazy a iné strach naháňajúce potvorky. Deťom sa páčia hlavne opičky, ktoré sa  veselo predvádzajú vo svojich voliérach.

Pokračujeme ďalej a čo nevidíme, obrovského krokodíla. Našťastie ma plné brucho, takže sa nebojíme a veselo mu mávame. O kúsok ďalej oddychujú obrie korytnačky. Kto vie, koľko majú rokov. Zrazu okolo nás niečo preletí. Asi im uletel vtáčik, konštatujú deti. Ale ako zisťujeme o chvíľu, vtáky si v Tropicariu užívajú voľnosť a voľne lietajú vo svojom tropickom domove uprostred obchoďáku.

Presúvame sa do ďalšej expozície, v ktorej objavujeme veľké akvária, v ktorých plávajú vodné tvory, ktoré bežne žijú v tropických vodách divokých riek. Zaujímajú nás najmä krvilačné pirane a ich ostré zuby. Ďalej už nasleduje to najlepšie, čo môžete v Tropicariu vidieť. Obrovské morské akvárium, v ktorom plávajú živé žraloky a mnohé ďalšie morské živočíchy.

Akvárium si môžete obzrieť z viacerých strán. Najväčším zážitkom je však tunel, ktorým sa môžete prejsť cez akvárium a všade okolo vás plávajú na dosah ruky žraloky a raje. Nádherný pohľad, ešte väčší zážitok. Vidieť živých žralokov plávať iba meter od vás je neuveriteľné a zároveň fascinujúce. Pri ich sledovaní sme strávili hádam aj viac ako hodinu. Pokiaľ si odsledujete správny čas, môžete vystihnúť aj kŕmenie žralokov potápačmi.

Po tomto zážitku sa posúvame k nádherným akváriám s pestrofarebnými morskými rybkami a koralmi. Všakovaké rybky rôznych tvarov a farieb sa deťom veľmi páčia. Našli sme aj obľúbeného kamaráta Nema. Nevieme sa vynadívať!

Na záver prehliadky prichádzame k otvoreným kadiam, v ktorých plávajú malé raje. Môžete sa ich skúsiť aj dotknúť. Niektoré sú veľmi zvedavé a nechajú sa pohladkať. Cvakáme posledné fotky a cez povinnú zastávku v obchode so suvenírmi odchádzame k východu.

Neuveriteľné pohľady na hrozivé žraloky sme si museli zaznamenať aj na video.

Panoramatický pohľad z akvárijného tunela:

Bočný pohľad na hlavné akvárium:

Záver a hodnotenie

Tropicarium v Budapešti je nádherný tropický svet, ktorý vás dokáže maximálne ohúriť. Exotické zvieratá a vodné a morské tvory sú pre deti hotovým magnetom. Zážitok detí aj dospelých je zaručený. Okrem toho sa môžete spoločne naučiť spoznávať jednotlivé druhy zvierat, ktoré v bežnom živote ani v klasickej ZOO neuvidíte. Tento výlet sa oplatí obsolvovať aj samostatne, prípadne si ho môžete spojiť s prehliadkou nádherného historického centra Budapešti alebo niektorého z kúpeľných komplexov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here