Pri potulkách po krásnom moravskom kraji sme zablúdili s deťmi aj do príjemného malého mestečka Mikulov. Hlavnou dominantou je zámok, ktorý je postavený na skale uprostred mesta. Zaiste ho neprehliadnete, keďže sa vypína vysoko nad strechy okolitých domov.

Doprava do Mikulova

Mikulov sa nachádza v okrese Břeclav, asi hodinu cesty autom z Bratislavy. V každom prípade, ideálne je spojiť cestu do Mikulova s výletom do okolitých mestečiek Břeclav a Lednice, ktoré majú taktiež čo ponúknuť. Parkovanie v mestečku je možné na platených parkovacích plochách, ktoré sa nachádzajú po okrajoch historického centra.

Čo môžete vidieť v Mikulove

Do Mikulova sme išli hlavne kvôli zámku, ktorý majestátne stojí uprostred mesta a oku ulahodí svojim vzhľadom a atmosférou okolitého podhradia. Auto parkujeme na parkovisku najbližšie k centru a vyberáme sa na popoludňajšiu prechádzku po Mikulove.

Keďže máme ešte veľa energie, najskôr sa vydávame na protiľahlý “Svätý kopeček”. Nachádza sa na ňom kaplnka a malý kostolík a je z neho nádherný výhľad na široké okolie. Cestičku na kopec sme našli bez problémov a po zhruba 15 minútach sa dostávame na vrchol. Naskytajú sa nám nádherné panoramatické výhľady na celý Mikulov a široké okolie, ktorému dominujú prevažne vinohrady. Krajina je krásne zvlnená a za asistencie lúčov slnka príjemne lahodí oku svojimi farbami.

Veselo si tu pofukuje vetrík. Posedíme a oddýchneme si na lavičke a pomaličky sa poberieme naspäť do centra, kde nás v diaľke už láka krásny zámok.

Centrum mesta tvorí veľmi pekné námestie, ktoré lemujú miestne obchodíky a kaviarničky. Je tu príjemný kľud a pokoj, ako keby tu zastal čas. Uprostred námestia sa nachádza fontána a morový stĺp – súsošie Najsvätejšej trojice. Necháme sa zlákať ponukou jednej z kaviarní a dávame si poobednú kávu s koláčikom. Usadíme sa na vonkajšom posedení s krásnym výhľadom na celé námestie a protiľahlý Svätý kopeček.

Po príjemnom osviežení sa presúvame na zámok. Už na prvý pohľad nás oslovia zámocké záhrady a lavičky, ktoré lákajú na oddych s dobrou knihou. V nedeľu je miestna expozícia v zámku zatvorená a tak sa len poprechádzame po prístupných vonkajších častiach zámku. Zámok má to svoje čaro a pokoj, ktorý tu prevláda, nám dodáva príjemnú energiu na cestu domov.

Pozrite si aj zaujímavé video z Mikulova

Záver a hodnotenie

Mestečko Mikulov je pokojným miestom, v ktorom sa dá stráviť príjemné oddychové popoludnie s deťmi. Jeho návštevu odporúčame spojiť s výletom aj do okolitých mestečiek juhomoravského kraja. Milovníkov vína potešia aj mnohé miestne vinárne, ktoré vás zlákajú na svoje lahodné vína z lokálnych viníc.

Pri potulkách po tomto krásnom kraji určite zavítajte aj na neďaleký Zámok Lednice.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here