Počas slnečných jarných dní sme sa na odporúčanie kamarátov vybrali na návštevu českého mestečka Lednice. Nachádza sa v ňom jeden z najkrajších českých zámockých areálov, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO – Zámok Lednice.

Doprava na Zámok Lednice

Lednice sa nachádzajú v Mikulovskom vinárskom kraji, v blízkosti miest Mikulov a Břeclav. Dostanete sa tam autom, pričom cesta trvá z Bratislavy približne hodinu. Pokiaľ budete prichádzať z iných smerov, môžete využiť trasu cez Pezinskú babu a ďalej na Malacky a Břeclav. Zámok Lednice by ste v mestečku mali nájsť bez problémov. Dopravné značenie je dostatočné. Auto odparkujte na niektorom zo záchytných parkovísk. Tieto sú spoplatnené – nezabudnite si preto české kačky do parkovacieho automatu. S Eurami tu moc nepochodíte.

Čo môžete vidieť na Zámku Lednice

Zámok Lednice ponúka nádherné prostredie na strávenie príjemného oddychového dňa s celou rodinou. V rámci vnútorných priestorov si na svoje prídu milovníci histórie a vďaka rozľahlému zámockému parku s udržiavanými záhradami si užijete s deťmi príjemnú prechádzku v nádhernej prírode.

Zámok Lednice pochádza zo 16. storočia a súčasnú podobu získal vďaka rekonštrukcii v 19. storočí. Pri pohľade naň sa nám v mysli zjavujú obrazy zo starých rozprávok. Ak máte radi históriu, určite sa vydajte na prehliadku vnútorných priestorov. Na výber máte rôzne okruhy (Reprezentačné sály, Súkromné apartmány, Detské izby a múzeum bábik, jaskyňa Grotta a Skleník). Súčasťou zámku je aj zámocký skleník, v ktorom môžete vidieť rôzne vzácne rastliny.

Pre nás bol ale najväčším lákadlom zámocký park a záhrady. Prišli sme tu počas obdobia, keď nádherne kvitli tulipánové záhony, o ktoré sa tu kvalitne starajú. Okrem tulipánov objavíte v parku mnohé druhý vzácnych stromov a rastlín a všemožné druhy kvetov. Oku ulahodia aj vkusne zostrihané kríky a živé ploty, ktoré lemujú dlhé promenády popri tulipánových záhradách.

V parku nájdete aj rozsiahle vodné plochy a rybníky, ktoré sú popretkávané mostíkmi. Deti určite poteší možnosť previezť sa na lodi.

Na opačnom konci parku uvidíte v diaľke do výšky sa šplhajúci Minaret. Je to zaujímavá stavba, z ktorej je krásny výhľad na široké okolie. Musíte si však vyšľapať slušnú porciu schodov. A určite by ste nemali mať strach z výšok, pretože najvyšší bod je poriadne vysoko.

V rámci zámockého parku nájdete aj možnosti na drobné občerstvenie, takže pokiaľ cestou vyhladnete, môžete si pochutiť na miestnych špecialitách ako párok v rožku a pod. :).

Záver a hodnotenie

Zámok Lednice patrí k lokalitám, ktoré by ste určite mali navštíviť. Či už počas jarných dní, kedy vás očarí svojimi úžasnými kvitnúcimi záhradami, ale aj počas jesene, kedy sa celý park prezlečie do pestrofarebných jesenných farieb. Užijete si tu s deťmi príjemnú prechádzku v krásnej prírode, prípadne nedeľný piknik na udržiavaných trávnikoch. A nezabúdajte, že Lednice sú vinárskym krajom. Preto pri ceste domov sa zastavte v niektorej z miestnych vinární a ochutnajte tunajšie vynikajúce víno.

Keď už budete v tomto kraji, oplatí sa vám navštíviť aj neďaleké mestečko Mikulov, v ktorom nájdete krásny zámok.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here