Ak patríte s deťmi k milovníkom prírody a hľadáte príjemný program na víkend alebo prázdniny, určite by ste mali porozmýšľať nad výstupom na Veľký Fatranský Kriváň. Možno ste si doteraz mysleli, že Kriváň máme iba vo Vysokých Tatrách. Ale nie je tomu tak. Jeden Kriváň si tróni aj medzi kopcami Malej Fatry. A je naozaj veľký aj rozmermi. So svojou výškou 1 709 metrov je najvyšším vrchom Malej Fatry.

Doprava na Veľký Fatranský Kriváň

Na Veľký Fatranský Kriváň vedú rôzne turistické trasy, ktoré svojou náročnosťou uspokoja všetky druhy turistov. Nás však ale zaujíma nenáročná trasa, ktorá bude vhodná a zaujímavá aj pre najmenšie deti. Práve preto bude pre nás východiskovou stanicou údolná stanica lanovky vo Vrátnej (lanovka Vrátna – Chleb). Do Vrátnej sa pohodlne dostanete autom zo Žiliny zhruba za 30 minút. V Terchovej treba odbočiť smerom na Vrátnu a pokračovať až priamo k údolnej stanici lanovky. Tu sa nachádzajú dostatočné veľké bezplatné parkovacie plochy. Môžete využiť taktiež pravidelné autobusové linky, ktoré štartujú na žilinskej autobusovej stanici.

Čo ponúka výstup na Veľký Fatranský Kriváň

Lákadlom, na ktoré určite namotáte deti, je jazda kabínkovou lanovkou z Vrátnej do sedla pod Chlebom. Aspoň u nás to zabralo. Pohodlne sa usadíme a kabínka sa svižne rozbieha a naberá výškové metre rýchlosťou atléta. Počas jazdy sa môžete kochať výhľadom na okolité končiare. Deti sa najviac zabávajú na miernom rozhojdaní kabínky počas prejazdu cez nosné stĺpy. Cesta ubehne veľmi rýchlo a o pár minút vystupujeme o niekoľko stovák metrov vyššie.

Slnko praží, takže si nezabudnite opaľovací krém. Dopĺňame tekutiny a rezkým krokom sa vyberáme od lanovky na Kriváň. Od vrcholovej stanice lanovky je to na vrchol necelých 200 výškových metrov. Táto cesta by vám nemala zabrať viac ako 30 – 40 minút. Záleží to samozrejme od energie detí. Táto turistická cesta je veľmi obľúbená, preto treba počas víkendov rátať s väčším počtom turistov. Za tie roky si to odniesol už aj samotný chodník, na ktorom sa na niektorých zvetraných a zoškrabaných miestach trochu šmýka. Takže pozor kam stúpate. Počas výstupu sa vám postupne otvárajú krásne výhľady na okolité kopce a doliny.Veľký Fatranský Kriváň

Keďže deti majú plno energie a pred výstupom sme vyhlásili aj rodinnú súťaž o najrýchlejšieho lezca, na vrchole sme za 27 minút. Skvelé, dnes budú dobre spať! Vrchol Veľkého Fatranského Kriváňa ponúka vo svojej výške 1 709 metrov nad morom nádherný panoramatický výhľad na všetky svetové strany. Ideálne miesto na spoznávanie okolitých vrcholov. Deťom sa snažíme ukázať a naučiť ich pomenovať čo najviac okolitých končiarov. Určite rozoznáte Malý a Veľký Rozsutec, susedný Chleb, Kľak a Martinské hole. Pokiaľ je dobrá viditeľnosť, uvidíte aj Ďumbier v Nízkych Tarách.

Výhľad z vrchola je taký krásny, že sa nám až nechce ísť naspäť. Ale keďže ešte máme čas, rozhodli sme sa, že si odskočíme aj na Chatu pod Chlebom, kde si dáme obed. Snáď budú mať guláš a parené buchty. 🙂 Po obede už deti žerú mrle, keďže sa tešia na spiatočnú cestu lanovkou. Cvakáme posledné fotky a hor sa s plnou náručou zážitkov domov.

Záver a hodnotenie

Výlet na Veľký Fatranský Kriváň je skvelý spôsob, ako si užiť príjemný a zábavný deň s deťmi v horách. Nenáročná turistika doplnená o nádherné výhľady a krásnu prírodu dodáva tejto lokalite punc ideálnej rodinnej dovolenkovej destinácie. Okolie Vrátnej ponúka široké turistické možnosti (obľúbené sú napríklad Jánošíkové diery), preto pokiaľ prichádzate z druhého konca Slovenska, určite sa tu oplatí stráviť minimálne predĺžený víkend. Ale zabavíte sa aj na celý prázdninový týždeň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here