Obľúbenou výletnou destináciu v okolí Žiliny sú jednoznačne Jánošíkové diery. Nachádzajú sa neďaleko Terchovej v Krivánskej Malej Fatre. Ak ešte nemáte s deťmi program na najbližší víkend, táto destinácia vás zaručene nesklame.

Ako sa dostať do Jánošíkových dier

Do Dier sa dostanete autom alebo autobusom. Autobusové linky odchádzajú z autobusovej stanice v Žiline. Pokiaľ sa vyberiete na výlet autom, zamierte si to na Terchovú (buď cez Žilinu alebo smerom od Ružomberka cez Zázrivú) k Hotelu Diery, nachádzajúcom sa na konci dediny. Autom to trvá zo Žiliny zhruba 30 minút. Určite vyrazte ale skôr, aby ste našli parkovacie miesto. Diery sú veľmi obľúbené a hlavne cez slnečný víkend by ste mohli mať problém zaparkovať.

Parkovisko pred hotelom je za drobný poplatok, avšak prostriedky sa používajú na obnovu turistických chodníkov, takže je to niečo ako vstupné.

Turistika v Jánošíkových dierach

Výlet do Dier patrí medzi menej náročnú turistiku a zvládnete ju aj s malými deťmi. Jánošíkové diery sú tvorené sústavou kaňonov a tiesňav, zasadené do krásneho prostredia Malej Fatry v prírodnej rezervácii Rozsutce. Počas cesty narazíte na viaceré vodopády (vraj až 20), skalné útvary, bohatú flóru a užijete si aj niekoľko zaujímavých výhľadov.

Dolné a Nové diery

Jánošíkové diery tvoria tri časti s rôznou náročnosťou a výlet si tak môžete naplánovať podľa vašej kondície. Dolné a Nové diery ponúkajú nenáročnú turistiku a vďaka nízkemu prevýšeniu sú obľúbené a vhodné pre rodiny s deťmi a taktiež pre seniorov. Túto trasu domáci zvyknú volať aj Malý okruh Jánošíkovými dierami. Na ceste narazíte na náučný chodník Diery a prejdete sa úzkymi údoliami s vodopádmi.

Keďže Nové diery sú jednosmerné, začnite cestu prechodom práve cez ne a na návrat použite cestu cez Dolné diery. Podľa energie a schopností vám táto cesta zaberie 2 až 3 hodiny.

Na prechode medzi Dolnými a Hornými dierami sa nachádza rázcestie Podžiar, kde sa môžete občerstviť na posedení pri chate. Prípadne si vybehnite o kúsok vyššie na Vrchpodžiar a naskytnú sa vám krásne výhľady na pohorie Malej Fatry.

Horné diery

Ak patria vaše deti medzi zdatnejších turistov, určite sa vyberte aj do Horných dier. Prechod je síce náročnejší, ale o to krajší budete mať zážitok. Nachádza sa tu veľký počet vodopádov a rebríkov, čo z čoho budú mať deti ale aj vy veľké dobrodružstvo. Pri zdolávaní strmých schodíkov a mostíkov budete občas musieť prekonať aj vlastný strach. Táto trasa sa zvykne volať aj Veľký okruh Jánošíkovými dierami. Hornými dierami sa dostanete až na čistinu Medzirozsutce, kde si môžete oddýchnuť a prípadne pokračovať okruhom na Malý alebo Veľký Rozsutec. Ale to už je na iný príbeh.

Orientácia v prostredí Dier je jednoduchá aj vďaka prehľadnému turistickému značeniu. Preto by ste nemali mať problém nájsť tú správnu cestu. Viac informácií o lokalite nájdete na webovej stránke obce Terchová.

Pozrite si video z Jánošíkových dier

Záver a hodnotenie

Jánošíkové diery sú príjemným prostredím na strávenie dňa s deťmi a rodinou. Určite vám ich odporúčame. Nezabudnite si so sebou vziať dostatok tekutín, pevnú obuv a prípadne aj pršiplášte, ak by vás zastihol dážď. Ak vám na orientáciu nestačia turistické značky, vytlačte si napríklad túto prehľadnú mapku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here