Sopka – pokus pre deti

0
7925
Sopka - pokusy pre deti

Ak chcete zabaviť deti a vymyslieť im nejakú netradičnú zábavu, určite vyskúšajte pokusy pre deti. My sme dnes s deťmi robili sopku a veru mala veľký úspech. Určite vyskúšajte, úspech je zaručený. Len hrozí riziko, že budete musieť pokusy robiť každý deň 🙂

 

Ako sme si urobili sopku

Na výrobu sopky budete potrebovať:

  • fľaštičku
  • slané cesto alebo inú modelovaciu hmotu (slané cesto si vyrobíte zmiešaním 200 g hladkej múky, 100 g soli a 150 ml vody)
  • tácku
  • ocot
  • sódu bikarbónu
  • červené potravinárske farbivo alebo akúkoľvek červenú farbu
  • stromy, zvieratká, kvietky, kamienky – na vytvorenie krajinky okolo sopky

Postup

Najprv som si doma pripravila slané cesto. Ale kľudne si môžu deti vymiesiť cesto úplne samé, ak máte dostatok času. Urobila som tri dávky cesta podľa receptu napísaného vyššie. Odporúčam robiť každú dávku osobitne. Skúšala som už robiť aj viac dávok naraz, ale cesto nebolo také dobré na modelovanie.

Keď máte cesto hotové, môžete začať modelovať krajinku so sopkou uprostred. Postavte fľaštičku na hlboký plech a môžete vymodelovať celú krajinku so sopkou uprostred. Deti veľmi bavilo, keď mohli ozdobovať krajinku stromami (použili sme vyrezávačku so stromčekom), ďalej ju ozdobili kvietkami (použili sme kvetinkové korálky), kamienky tam taktiež nemohli chýbať a nakoniec do krajinky nasťahovali dinosaury. Celé toto vytváranie prehistorickej krajiny deti neskutočne bavilo a precvičili si jemnú motoriku, keďže neustále chytali do ručičiek maličké predmety.

Sopka - pokusy pre detiSopka - pokusy pre deti

 

 

 

Výbuch sopky

Keď už bola krajinka so sopkou hotová, nastala dlhoočakávaná chvíľa výbuchu sopky. Niektoré deti sa trošku báli a ustúpili od stola, ale po ubezpečení, že sa im nič nestane, sa vrátili a so záujmom pozorovali, čo sa bude diať.

Do sopky (fľašky) sme naliali ocot a nakvapkali červené farbivo, aby mala láva tú správnu farbu. A týmto sme pripravili sopku na výbuch.

Sopka vybuchne tak, že do tej octovej vody nasypete sódu bikarbónu. Tú sme mali pripravenú v krabičke a každé dieťa tam nasypalo lyžičku. Sopka okamžite začala chrliť lávu. Nadšenie detí bolo neskutočné. Bolo počuť samé híkanie a výkriky od úžasu. Keď už sopka prestávala chrliť lávu, doliali sme ocot, sódu bikarbónu a celý proces pokračoval ďalej, ocot vždy zo sopky vykypel a mohli sme pokračovať donekonečna. Plech na pečenie zabezpečil, aby láva netiekla po stole a zemi.

Sopka - pokusy pre deti

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here