Fotosyntéza pre deti

0
22250
Fotosyntéza

Keďže je FOTOSYNTÉZA považovaná za najdôležitejší proces udržujúci život na našej prekrásnej Zemi, rozhodli sme sa, že ju trošku priblížime aj deťom. Použili sme jednoduchý detský jazyk, aby všetkému porozumeli aj menšie deti. Môžete si vytlačiť aj obrázky, aby deti celý proces lepšie pochopili.

Fotosyntéza - pracovný listFotosyntéza - pracovný listFotosyntéza - pracovný list

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotosyntéza – základné informácie

Rastliny sú súčasťou živej prírody. Všetky živé organizmy potrebujú pre svoj život nejakú potravu, aby z nej získali energiu pre rast.

My si pripravujeme potravu v kuchyni. Zoberieme si nejakú zeleninku, mäsko, vodu, nejaké koreniny a uvaríme si chutné jedlo. Jedlo zjeme a pri trávení sa dostávajú do nášho tela potrebné živiny.

Už ste videli rastliny, ako si varia niekde v kuchyni nejaké maškrty? To veru nie! 🙂

Rastliny si dokážu pripraviť svoju potravu priamo vo svojom vnútri. Svoje kuchyne majú priamo vo svojich listoch. Sú to také malinké izbičky, ktoré sa volajú chloroplasty. V chloroplastoch prebieha fotosyntéza (“varenie”). Nachádza sa v nich zelené farbivo chlorofyl, vďaka ktorému sú listy zelené a ktoré zachytáva svetelnú energiu. Chlorofyl absorbuje len červené a modré svetlo. Zelené svetlo nie je potrebné pri fotosyntéze a preto je odrážané späť. Preto sú listy zelené.

Chloroplasty sú výborní kuchári. Potrebujú na varenie len tri suroviny:

  • vodu,
  • oxid uhličitý a
  • slnečné žiarenie.

Viete, ako sa rastlinky dokážu napiť vody? No predsa cez svoje korienky. V korienkoch majú také malé slamky, cez ktoré pijú vodu zo zeme. Vo vode sú navyše rozpustené živiny.

Oxid uhličitý sa do rastliny dostane cez maličké otvory v spodnej časti listov, ktoré sa volajú prieduchy. Nedokážeme ich vidieť voľným okom, len pod mikroskopom.

Keď už rastlinka získa všetky tieto tri “ingrediencie”, dokáže ich šikovne premeniť na dve veľmi dôležité veci: cukor (glukózu) a kyslík.

Cukor slúži pre rastlinky ako potrava a zdroj energie. Cukor teda pomáha rastlinám rásť.

Kyslík rastliny nepotrebujú, a preto ho uvoľňujú do vzduchu. Tento kyslík však neostane vo vzduchu bez využitia, pretože kyslík vdychujú zase iné živé organizmy – zvieratká a ľudia.

Fotosyntéza je považovaná za najdôležitejší proces udržujúci život na Zemi.

Vytlačte si základné informácie o fotosyntéze

Fotosyntéza pre detiFotosyntéza pre deti🙂


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here