Adoptuj si strom alebo pozorovanie jedného stromu počas celého roka

0
3112
Adoptuj si strom

Radi chodíte do prírody? Zoberte deti na prechádzku do lesa a vyberte si jeden strom, ktorý sa vám páči, alebo vás niečím zaujal. Tento strom a jeho premeny budete potom sledovať počas celého roka. To znamená, že budete toto miesto navštevovať pravidelne a budete skúmať, ako sa počas štyroch ročných období váš strom a jeho okolie mení, aké zvieratká a rastlinky žijú naokolo… Na zaznamenávanie vašich zistení sme pre vás pripravili niekoľko pracovných listov, ktoré si môžete nakoniec zviazať a urobiť tak malú knižku o vašom strome.

Adoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si stromAdoptuj si strom

1. pracovný list

Pri každej prechádzke si nezabudnite zobrať fotoaparát a strom si odfotiť, aby ste mohli aj takto sledovať jeho premeny.

Prvý pracovný list je zameraný na základné informácie o strome – názov stromu, kde sa strom nachádza, dátum začiatku sledovania, nalepíte fotku stromu a nakoniec si pohľadáte niečo o vašom strome v encyklopédii alebo na internete.

Vytlačiť 1. pracovný list

2. pracovný list

V druhom pracovnom liste zistíte obvod kmeňa, približnú výšku stromu, či sa nachádza v ihličnatom, listnatom alebo zmiešanom lese.

Vytlačiť 2. pracovný list

3. pracovný list

V treťom pracovnom liste sa zameriate na zvieratká, ktoré žijú na strome alebo v jeho blízkosti.

Vytlačiť 3. pracovný list

4. pracovný list

Vo štvrtom pracovnom liste budete počúvať zvuky lesa – spev vtáčikov, šum lístia, vetra, bzučanie včielok v blízkosti vášho stromu.

Vytlačiť 4. pracovný list

5. pracovný list

Na piaty pracovný list si nalepíte vylisovaný list z vášho stromu.

Vytlačiť 5. pracovný list

6. pracovný list

V šiestom pracovnom liste budete sledovať okolie stromu, zistíte, čo všetko sa v jeho okolí nachádza. Je strom hlboko v lese alebo v blízkosti ľudských obydlí? Je v blízkosti potôčik? Rastú tam nejaké huby? Aké rastliny rastú v jeho okolí?  Je tvoj strom najvyšší v okolí alebo sú tam aj vyššie stromy? Je strom v tichom alebo v hlučnom prostredí? …

Vytlačiť 6. pracovný list

7. pracovný list

V siedmom pracovnom liste budete sledovať štruktúru listu.

Vytlačiť 7. pracovný list

8. pracovný list

Navštív strom v lete a zisti, čo sa na ňom alebo v jeho okolí zmenilo od jari.

Vytlačiť 8. pracovný list

9. pracovný list

V deviatom pracovnom liste sa zameriate na plody stromu.

Vytlačiť 9. pracovný list

10. pracovný list

V tomto pracovnom liste bude sledovať premeny stromu na jeseň – kedy začali listy meniť farbu, kedy začali opadávať, kedy ostal strom úplne bez listov…

Vytlačiť 10. pracovný list

11. pracovný list

Strom v zime – ešte doplníme.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here