Učíme sa po nemecky – 3. časť – Die Familie

0
3966
Nemčina - Die Familie

V ďalšej časti nášho kurzu nemčiny sa naučíme o rodine. Pripravili sme pre vás jednoduchý slovník na tému rodina (die Familie).  Na precvičenie slovíčok sme pre vás pripravili hru Dobble a kartičky, vďaka ktorým sa budete učiť rýchlejšie a zábavnejšie. Samozrejme nechýbajú ani pracovné listy, ktoré budeme pravidelne dopĺňať. Pripravujeme aj hru BINGO a domino na tému die Familie, ktoré v tomto článku objavíte už čoskoro. Stačí, keď  budete sledovať náš web. A samozrejme nemenej dôležité je aj počúvanie cudzieho jazyka, aby ste vedeli, ako vyslovujú jednotlivé slová a ako sa používajú vo vetách a v praxi.

 

Slovníček

Vytlačte si slovník na tému rodina (die Familie). Nájdete v ňom základné slovíčka týkajúce sa rodiny a príbuzenstva. Aby ste sa ich jednoduchšie naučili, zahrajte sa napr. hru Dobble alebo využite na učenie kartičky, ktoré si môžete vytlačiť nižšie.

Slovník si vytlačíte kliknutím na obrázky. Otvorí sa vám pdf súbor na vytlačenie.

Nemčina - Die Familie - slovníkNemčina - Die Familie - slovník

Pracovné listy

Slovnú zásobu si môžete precvičiť prostredníctvom pracovných listov. Postupne tu budú pribúdať nové a nové pracovné listy.

Pracovný list si vytlačíte kliknutím na obrázok.

Nemčina - Die Familie - pracovný list

Dobble

Hra dobble je u nás jedna z naobľúbenejších vzdelávacích hier. Presvedčte sa aj vy a vyskúšajte ju. Pokiaľ vaše deti nemajú učenie veľmi v obľube, táto hra je správna voľba. Deti sa učia bez toho, aby o tom vôbec vedeli.

Pravidlá hry dobble:

 1. Kartičky si vytlačte na farebnej tlačiarni a zalaminujte. Prinajhoršom poslúži aj čiernobiela tlačiareň, hru sa zahráte rovnako aj s čiernobielymi obrázkami.
 2. Hra je ideálna pre dvoch, maximálne troch hráčov. Ak by ju chceli hrať viacerí hráči, bolo by dobré si vytlačiť celú  hru aspoň dvakrát.
 3. Rozdeľte si kartičky medzi hráčov. Každý hráč musí mať rovnaký počet kartičiek. Ak to nevychádza, tak zvyšné kartičky dajte nabok. Hráč drží kartičky uložené na sebe tak, aby videl vždy svoju vrchnú kartičku.
 4. Jednu kartičku dajte do stredu hracej plochy, aby každý hráč na ňu videl.
 5. Finta celej hry spočíva v tom, že každé dve kartičky majú jedno rovnaké slovo, ktoré hráči hľadajú.
 6. To znamená, že po odštartovaní hry všetci hráči naraz hľadajú zhodné slovo, ktoré je na kartičke v strede plochy a na svojej vrchnej kartičke. Kto prvý nájde zhodné slovo, vykríkne to konkrétne slovo, ktoré je rovnaké a položí svoju kartičku na tú kartičku v strede hracieho poľa.
 7. Hra pokračuje rovnako ďalej. Hľadá sa zhodné slovo na kartičke, ktorú hodil do hracieho poľa predchádzajúci hráč.
 8. Vyhráva ten hráč, ktorý sa prvý zbaví kartičiek v ruke.

Kartičky dobble si vytlačíte buď tu alebo kliknutím na obázok.

Dobble - Die Familie

Kartičky

Kartičky na tému Rodina môžete použiť rôznymi spôsobmi.

 1. Môžete priraďovať nemecké a slovenské slová.
 2. Dajte si na kôpku všetky slovenské slovíčka. Tie ktoré sa vám už podarilo naučiť, si môžete dať bokom a venovať sa len tým, v ktorých ešte nemáte istotu.
 3. Učiť sa môžete aj opačne. Prekladať nemecké slovíčka do slovenčiny.
 4. Vyberte si niektoré slovíčka, ktoré sa vám zrovna hodia a môžete rozprávať ako sa volajú jednotliví členovia vašej rodiny, prípadne, kde bývajú…
 5. Je veľa ďalších spôsobov na využitie kartičiek, ak vás napadne niečo inšpiratívne, čo by sa hodilo aj ostatným, podeľte sa s nami v komentároch.

Kartičky na tému Rodina si vytlačíte buď tu alebo kliknutím na obrázok.

Kartičky - Die Familie

 

 

 

 

 

 

Videá

Videá patria nepochybne medzi najdôležitejšie súčasti výučby cudzieho jazyka. Nestačí vedieť, ako sa jednotlivé slovíčka píšu, ale je dôležité vedieť ich aj správne vysloviť a použiť vo vetách. Na tento účel sme si obľúbili videá na youtube. Na internete ich môžete nájsť obrovské množstvá, ale my vám sprostredkujeme aspoň zopár našich obľúbených. Čím viac  ich však pozriete, tým pre vás lepšie.

Pieseň pre najmenšie detičky
Ak máte nejaké svoje obľúbené videá, vložte ich do komentárov, určite si radi pozrieme 🙂 Vďaka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here