1 – 3 ročné detičky sú ešte väčšinou doma s rodičmi a niekedy musí rodič vyvinúť až nadľudské úsilie, aby ich zabavil, vyplnil im čas zmysluplnými aktivitami. Niektoré deti sa vydržia hrať aj dlhšiu dobu samé bez asistencie rodičov, ale väčšina je takých, ktoré chcú byť stále s vami.
Detičky nevydržia dlho pri jednej aktivite, preto je dobré ich striedať a mať pripravené po ruke vždy nejakú zaujímavú jednoduchú činnosť. Nemusíte kupovať drahé hračky, deti sa aj tak najviac vyhrajú s vecami a predmetmi, ktoré majú od hračiek poriadne ďaleko. Väčšinu hračiek si môžete vyrobiť doma a nebude vás to stáť takmer nič. Môžete sa inšpirovať našimi domácimi obľúbenými hračkami a aktivitami. Takýchto hračiek existuje nespočetné množstvo, preto vám ich budeme predstavovať postupne po desiatich.
Dnes si môžete vyrobiť prvých 10 hračiek.
1.Chytanie rybičiek na udicu
Je to jedna z našich najobľúbenejších hier. Magnetické rybičky síce predávajú aj v obchodoch, ale nám sa podarilo vyrobiť naše vlastné. Rybičky som si vytlačila na papier, vyfarbila, zalaminovala, prišila na šijacom stroji na machovú gumu a do vnútra som vložila malé kovové koliesko, aby sme rybku dokázali chytiť na udicu s magnetkou. Udicu sme mali doma z kúpenej súpravy rybičiek, ale dá sa jednoducho vyrobiť, keď na nejakú paličku zavesíte magnetku. Takto vyrobené rybičky môžete aj loviť priamo z vody. My sme v lete vonku do detského bazénika napustili vodu a rybičky mohli plávať a dcéra rybárčiť.
2. Puzzle so zvieratkami
Väčšina detí zbožňuje skladanie puzzle. Pre najmenšie detičky je potrebné pripraviť puzzle s väčšími dielikmi a menším počtom dielikov. Rozhodla som sa, že vyrobím dvojdielne puzzle so zvieratkami. Dcéra sa doň na prvý pohľad zamilovala a skladala obrázky stále dokola. Puzzle som zalaminovala a nalepila na drevené doštičky, ktoré mi môj šikovný manžel vyrobil na mieru. Ak nemáte takú možnosť, tak postačia len zalaminované kúsky, alebo si ich nalepte na kartón.
Vytlačte si puzzle so zvieratkami
3. Navliekanie koráliek, cestovín…
Ďalšou našou obľúbenou činnosťou bolo navliekanie koráliek. Začali sme veľkými drevenými korálkami z obchodu vo veku jedného roka, neskôr sme prešli na navliekanie rôznych druhov cestovín a skončili sme pri navliekaní koráliek vyrobených z nastrihaných slamiek. Na navliekanie môžete použiť buď šnúrku z topánok alebo bužírku.
4. Hľadáme hračky vo fazuli.
Veľmi známa aktivita medzi maminkami, ktorá zaujala aj nás, tak sme ju vyskúšali. Kúpila som tri balíčky fazúľ, každú inú, nasypala som ju do väčšej misky. Do fazule sme spolu s dcérou skryli rôzne malé hračky, ktoré následne hľadala. Veľmi ju bavilo, ako môže svojimi malými rúčkami prehŕňať fazuľu a pri každej nájdenej hračke neskrývala obrovské nadšenie.
5. Triedime fazuľu.
Keď sme povyberali z fazule hračky, tak sme si fazuľku aj potriedili pekne podľa farby.
6. Hra s písmenkami.
Táto hra je neskutočne jednoduchá a bude vás stáť len pár centov za vytlačenie hracieho plánu, ale efekt je obrovský. Deti túto hru s písmenkami neskutočne milujú a uvidíte, že ju budú skladať stále znova a znova a znova.
Úlohou v tejto hre je ukladať vrchnáčiky s písmenkami na hrací plán tak, aby boli rovnaké písmenká na sebe. Deti vôbec nemusia poznať písmenká, stačí, keď hľadajú rovnaké tvary a popritom sa aj zoznámia s jednotlivými písmenkami. Takže táto hra v sebe skrýva dve užitočné veci – deti sa zabavia a hravou formou spoznajú písmenká.
7. Počítame korálky.
Na šnúrky som ponavliekala rôzne druhy a počty koráliek. Všetky šnúrky som uchytila na koliesko na zavesenie záclon a dcérka mohla začať počítať korálky. Tiež ju to veľmi bavilo.
8. Modelovanie.
Modelovanie patrí medzi naše najobľúbenejšie činnosti a modelujeme takmer každý deň. Používame plastelínu, kúpenú modelovaciu hmotu, ale veľakrát si robíme aj domácu plastelínu, ktorá sa mi zdá zo všetkých najlepšia. Pozrite si recept. Modelujeme najmä rôzne jedlá do detskej kuchynky – palacinky, pizzu, koláčiky, dokonca aj zeleninu. Deti majú obrovskú fantáziu, takže vymýšľať nemusíte.
9. Malí majstri.
Deti sa ešte radšej ako so svojimi hračkami hrajú s dospeláckymi vecami a náradím. Či už sú to kuchynské hrnce, varešky ale aj kladivá, klince a iné veci na majstrovanie. Veľakrát sa im rôzne náradie bojíme dať do rúk, aby si neublížili, ale toto je vec, ktorá je naozaj neškodná. Šrobovanie môže byť pre deti veľmi zábavné a budú mať pocit, že už sú ako dospeláci a zároveň si precvičujú jemnú motoriku. Takže neváhajte a vyskúšajte ďalšiu hračku, ktorá vás nebude nič stáť, lebo takmer každý má doma zopár skrutiek a matičiek.
10. Kŕmime dievčatko Lízu vyrobené z plastovej fľaše fazuľkami.
Líza je veľmi maškrtné dievčatko, ktoré zbožňuje najmä fazuľu všetkých druhov.
Úlohou deti je nakŕmiť Lízu – do úst jej vkladať fazuľky.
nase deti bavilo to navliekanie cestovin ale pri nicom z toho nejak dlho nevydrzali, ale to co ich naozaj az priam sialene chytilo boli stavebnice a z nich najma tehlicky pre deticky kde spolupracvali obidvaja a nebili sa ani nahodou dokonca sa spolu tesili ked im to stalo takze podla mna top zabava pre deti od 2 rokov
Výborné nápady na aktivity, určite skúsim s dcérou vyskúšame ?
Výborné nápady na aktivity, určite skúsim s dcérou vyskúšame ?
Super nápady 🙂 vyskúšame aj fazuľky (: my teraz fičíme na stavaní bunkrov z tehličiek pre detičky a tak zmena mne bodne nakoľko deti sú zo stavebníc nadšené ale zmena je zmena 😉 ešte raz ďakujem
A čo zvládne 1 ročný?? Pre staršie deti toto
Skvele napady
1 – 3 ročné deti surovými fazuľkami??? Odpadnem!
Deti vzdy musia byt s dozorom dospeleho, potom to nie je problem… Ak vase dieta pcha vsetky veci do ust alebo do nosa,samozrejme,ze tuto hru hrat nebudete.
Tak odpadnite