Zábavný pokus pre deti – záhada šumiaceho ľadu

0
14477
Zábavný pokus s ľadom

Ak ste už niekedy robili pokusy, tak určite viete, že deti experimentovanie zbožňujú. Najpútavejšie pokusy sú najmä tie s farbami. A nedávno som zistila, že deti priam magicky priťahuje ľad a ľadové kocky. Keď skombinujete tieto dve možnosti – ľad a farby, úspech máte zaručený.

 

Pokus s farebnými ľadovými kockami

Tento pokus môžem jednoznačne zaradiť medzi tie najpútavejšie, aké sme s deťmi robili na našom krúžku Malý objaviteľ. Kombinácia veselých farieb a šumiaceho a bublajúceho ľadu zaujal všetky detské očká. Pokus je veľmi jednoduchý a hravo ho zvládnete aj doma.

Zábavné pokusy pre deti s ľadomČo budete potrebovať?

 • misku
 • vodu
 • sódu bikarbónu
 • farby
 • ocot
 • pipety

Postup

Deň vopred si musíte dať zamraziť ľadové kocky. Ako si ich pripravíte?

 1. Zábavné pokusy pre deti s ľadomDo krabičky na ľadové kocky si nasypte sódu bikarbónu. Ja som jej tam dala asi do troch štvrtín výšky nádobky.
 2. Do každého štvorčeka pridajte farbivo – môže to byť potravinárske farbivo alebo akákoľvek iná farba, ktorú nájdete doma (kľudne aj temperová).
 3. Kocky dolejte čistou vodou, aby boli plné až do vrchu.
 4. So špajdľou každú kocku osobitne dobre premiešajte, aby sa rozpustila farba a sóda bikarbóna. Sóda bikarbóna sa aj tak celkom nerozpustí a špajdľou pocítite, že ostala na spodu, čo však nevadí. Hlavne, aby sa pekne rozmiešala farba.
 5. Krabičku dajte na noc zamraziť do mraziaka.

Na druhý deň môžete zrealizovať pokus. Deti sú väčšinou veľmi nedočkavé a je pre ne veľmi ťažké vydržať do druhého dňa, a preto čakajte, že sa nevyhnete otázkam typu, že kedy to už budeme robiť každých 5 minút 😀

Zábavné pokusy pre deti s ľadomOdmenou za trpezlivosť bude pre vaše deti krásny bublajúci pokus, ktorý budú chcieť opakovať zas a znova 🙂

 1. Na misku si položte ideálne tri kocky rôznych farieb. Deti už v tejto chvíli budú plné očakávaní a budú chcieť ľadové kocky chytať 🙂
 2. Dajte im preto do ruky pipetu.
 3. Vy medzitým zohrejte v rýchlovarnej kanvici ocot. Nemusí variť, ale je dobré aby bol teplý. Zohriaty ocot nalejte do pohárika.
 4. Povedzte deťom, nech si naberú ocot pipetou a polejú ním ľadové kocky. A vtedy to celé divadlo začne. Ľadové kocky najprv šumia len trošku, ale postupne sa reakcia stupňuje. Kocky neustále polievajte teplým octom a za chvíľu  budú chcieť šumiace ľadové kocky utiecť z misky von 🙂

Keď sa ľadové kocky celkom rozpustia, šumenie a bublanie ešte chvíľu pokračuje, ale verte, že deťom to nebude stačiť a preto majte pripravené kocky aj do zásoby 🙂 Budú to chcieť robiť stále znova a znova 🙂 A na druhý deň takisto. A na tretí deň tiež…..

 

🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here