Pre rodičov

Svet je plný krásnych a nezabudnuteľných vecí.
Je to nádherné miesto na život. Ďakujem vám,
maminka aj ocko, že som tu a môžem spolu s vami
všetku tú krásu spoznať.

Naučte ma, aby som sa vedel tešiť aj z maličkostí. Vyjdime ráno pred dom a pozorujme spolu východ slnka. Nie je to nádhera ako pomaly vykúka spoza kopca? Ľahnime si na lúke a počúvajme štebot vtáčikov, šuchot lístia, kvietkov a tráv. Pozorujme nebíčko a obláčiky plávajúce po oblohe. Skoro vždy tam nájdem nejaké zvieratká – baránky, psíkov, koníkov a iné. Veľmi ma to baví. Môžem tak rozvíjať svoju fantáziu. Veľmi mám rád letný dáždik. Nechajme sa hladkať kvapkami padajúceho dažďa, počúvajme ako jemne klopká na cestu, chodník, lístočky stromov, na okno. Tešme sa z neho a rozprávajte mi, aký je dáždik veľmi užitočný, ako budú rastlinky, stromy aj trávička pekne rásť, keď ich dáždik poleje. Behajme bosí po tráve, hojdajme sa na hojdačke. Poďme spolu do lesa a pozorujme horský potôčik, stromy, rastlinky, zvieratká, obrovské mraveniská, vodopády, ale aj krásne výhľady do dolín. Vnímajme, aký svieži horský vzduch tam je. Čo keby sme sa tak skúsili objať so stromom?

Neustále mi opakujte, ako veľmi ma ľúbite. Veľmi to potrebujem. Inak sa cítim neisto. Láska je pre mňa tá najdôležitejšia vec na svete. Len, keď sa cítim byť ľúbený, môžem byť šťastný, pokojný a vyrovnaný. Veľmi často mi opakujte: ľúbim ťa, som šťastná, že si sa mi narodil, veľmi veľa pre mňa znamenáš, ľúbim ťa najviac na svete, si moje slniečko, si náš pokladík, si fantastický, napĺňaš ma šťastím, si veľmi šikovný, nikdy ťa neopustím, budem tu vždy, keď ma budeš potrebovať…

Vytvorte mi harmonický domov. Pre mňa je veľmi dôležité, aby som cítil všade okolo pokojnú atmosféru. Nebuďte zbytočne nervózni, nekričte na seba. Veľmi ma to zraňuje. Vtedy som nešťastný a cítim sa bezmocný. Zapamätajte si, že veľmi citlivo vnímam nezhody medzi vami rodičmi a može to na mne zanechať aj trvalé následky. A určite nechcete, aby zo mňa vyrástol nevyrovnaný a zmätený človek. Vytvorte mi taký domov, aby som nemusel cítiť strach a beznádej a aby som mal stále dôvod usmievať sa.

Maminka a ocko, prosím vás, odpovedajte na moje otázky. Nehovorte mi, že sú hlúpe. Žiadna otázka nie je hlúpa. Veľmi tým zraňujete moje sebavedomie. Potom sa vám budem báť čokoľvek opýtať a budem radšej ticho. A to by bola veľká škoda.

Zapisujme si každý deň radostné zážitky, ktoré sme v ten deň prežili. Vytvorme si spolu kalendár radostných zážitkov

Chváľte ma. Povzbudzuje ma to.

S láskou

Váš drobček

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here