Pletenie veľkonočného korbáča – ako na to?

0
5252

O pár dní tu máme veľkonočný pondelok. Deň, kedy sa chlapci vyberú na šibačku a oblievačku. A čo by to bolo za junáka, bez poriadneho korbáča.

Pre pohodlných je tu možnosť kúpiť si korbáč alebo šibák v obchode alebo na trhovisku. Avšak oveľa cennejšie a zaujímavejšie bude, keď si so svojimi malými šibačmi takýto korbáč upletiete doma. Nie je to nič zložité a s trochou šikovnosti to určite zvládnete.

Čo budete potrebovať na výrobu korbáča?

Na výrobu korbáčov sa používa vŕbové prútie. Vŕba rastie v blízkosti vody, takže sa najskôr vyberte nejakú vŕbu nájsť a narežte si prútiky. Mali by byť mladé, ohybné, nie moc hrubé a tak dlhé, aký veľký korbáč chcete vyrobiť. Nezabudnite si so sebou ostrý nôž, aby ste prútiky ľahko odrezali.

Postup výroby korbáča

Z pripravených prútov si vyberieme 8 kusov, približne rovnako hrubých a dlhých. Tieto zviažeme/spletieme na hrubšom konci rozpoleným prútikom (pokiaľ si to chcete zjednodušiť, tak môžete použiť aj povrázok alebo drôt) a vytvoríme tak rúčku korbáča.

Prútiky rozdelíme na dve polovice po 4 prútiky. Zoberieme z pravej strany vrchný prútik a preložíme ho pomedzi prútiky (uprostred medzi 2 a 2 prútiky) na ľavej strane a vrátime ho späť zo spodnej strany. Potom zoberieme vrchný prútik na ľavej strane a preložíme ho pomedzi prútiky (uprostred medzi 2 a 2 prútiky) na pravej strane a vrátime ho späť zo spodnej strany. Tento postup opakujeme, až kým nemáme upletený celý korbáč.

Počas pletenia Vám môže korbáč pridržiavať malý šibač, aby sa pozorovaním tento postup naučil a budúci rok si ho môže vyrobiť sám.

Na koniec prútiky zviažeme farebnou mašľou a spodok korbáča zarovnáme odrezaním pretŕčajúcich prútov.

Hotovo, môže sa ísť šibať 🙂 A nezabudnite sa naučiť aj veľkonočnú riekanku.

Pre názornú ukážku si pozrite tento video návod na pletenie korbáča


Zdroj titulná foto: elPadawan / Pomlázka / Flickr / CC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here