Už ste určite dostali veľakrát túto otázku od vašich detí, však? Prečo listy na jeseň menia farbu? Ani ja som to dlho nevedela, alebo len niečo tušila, tak som sa rozhodla, že si to naštudujem a podelím sa o tom s vami 🙂
Vytlačte si pripravený pracovný list pre deti, v ktorom sa deti dozvedia odpoveď na túto zaujímavú a teraz veľmi aktuálnu otázku.
Prečo listy na jeseň menia farbu?
Je to veľmi zaujímavá otázka, s rovnako zaujímavou odpoveďou.
Vnútri listov sú milióny maličkých farebných puzdierok:
- zelené puzdierka sa volajú chlorofyl,
- žlté puzdierka sa volajú xantofyl a
- oranžové puzdierka sa volajú karotén.
V lete majú zelené puzdierka veľmi veľa práce. Zachytávajú slnečné žiarenie a používajú ho ako energiu, aby mohli premeniť vodu zo zeme a špeciálny plyn zo vzduchu, ktorý sa volá oxid uhličitý, na cukor (glukózu). Tento cukor je potom potravou pre stromy.
Keďže je počas celého leta zelený chlorofyl tak veľmi zaneprázdnený, prekryje všetky ostatné farby v puzdierkach a listy sú vtedy zelené.
Zelené chlorofylové puzdierka potrebujú vodu zo zeme, aby si mohli robiť svoju prácu. A viete, ako ju získavajú? No predsa pomocou koreňov, ktoré má strom. Odtiaľ voda prechádza cez kmeň a vstupuje do listov cez maličké žilky v listových stopkách.
Ako prichádza jeseň, počasie je stále chladnejšie a chladnejšie a aj slniečko menej svieti. Stromy vedia, že zima sa blíži a začnú sa na ňu pripravovať.
Tenká vrstva buniek zapchá žilky v listoch. A keď sú už uzatvorené, nedostane sa do listu už žiadna voda a chlorofyl prestane pracovať. Chlorofyl a zelená farba sa strácajú a konečne môžeme vidieť aj zvyšné dve farby v liste, a to žltú a oranžovú.
A viete, prečo sú niektoré listy červené a fialové?
Pamätáte sa na to, ako sme hovorili o bunkách, ktoré postavia stenu, aby uzavreli žilky v listovej stopke a voda sa tam už viac nemôže dostať? Miazga v stromoch používa tie isté žilky na prenos cukru, aby nakŕmila zvyšok stromu. Keď stena zapchá žilky, niekedy ostane cukor uväznený v liste. Tento cukor môže zapríčiniť, že sa na listoch objaví červená a fialová farba.
A čo hnedé listy?
Je to veľmi jednoduché. Keď listy prestanú dostávať vodu a potravu, tak začínajú odumierať. Zelený chlorofyl odumiera ako prvý, ale neskôr ho nasledujú aj žlté a oranžové puzdierka. Keď odumrú všetky puzdierka, tak odumrie celý list a zhnedne.
Odumreté listy sú obyčajne suché a šuštia.