Jedného dňa za vami určite prídu deti s prosbou, že by chceli domáce zvieratko. Niet sa čomu čudovať, vidia ich všade navôkol už od malička a tak je to z ich strany celkom logický krok. Domáce zvieratko je zároveň skvelou príležitosťou, ako naučiť deti zodpovednosti a vytrvalosti.
Aké zvieratko vybrať pre deti
Tu však nastáva zásadná otázka, aké zvieratko im dopriať? Pokiaľ bývate v rodinnom dome, väčšinou padne voľba na psa alebo mačku. Na dvore pri dome odpadá problém s venčením a a výbehom. Ak však bývate v byte, je otázka výberu zložitejšia. Je potrebné rátať s tým, že deti nie vždy vydržia starať sa o zvieratko samostatne a dlhodobo a časom sa o domáce maznáčika budete musieť postarať vy.
Pokiaľ si netrúfate na náročnejšie zvieratá, určite padne váš zrak na menej náročné (avšak nie nenáročné) hlodavce. Morské prasiatka, myšky a iné potvorky sú na úvod chovateľskej kariéry vašich detí priam ideálne. Možno si poviete, že na začiatok by úplne stačili aj akváriové rybky. Tie sú síce pekné na pohľad, ale pre deti málo interaktívne. A potom vám zíde na um zvieratko, ktoré spĺňa všetky podmienky, ktoré potrebujete splniť.
Malé, milé, chlpaté, interaktívne, menej náročné na starostlivosť, s primeranou dĺžkou dožitia, finančne nenáročné, ušaté, s rozkošným chvostíkom. Áno, kúpime si zajačika. 🙂
Lepšie povedané, zakrslého králika. Klasické zajace si väčšina ľudí ihneď spája v asociácii s chutným jedlom. Tieto predsudky je treba ale zahodiť za hlavu a uvidíte, že králiček nemusí byť iba jedlo, ale aj milý domáci maznáčik.
Aj takéto prítulné vedia byť zajačiky…
Kupujeme zajačika
Zajačika si môžete kúpiť v špecializovaných chovateľských obchodoch, ale ideálne urobíte, ak si ho zaobstaráte priamo od chovateľa. Budete mať istotu jeho pôvodu a zároveň aj faktu, že je to skutočne zakrslý – malý králiček a nenarastie vám na veľkého 6 kilového zajaca. Cena za mláďatko sa pohybuje podľa druhu od 10 – 25 €. Existuje viacero druhov zajačikov. Väčšinou si budete vyberať medzi klasickým s krátkou srsťou a uškami dohora alebo barančekom so sklopenými uškami a dlhšou srsťou. Všetky sú krásne, akurát pri barančekoch treba rátať so zvýšenou starostlivosťou práve o ušká a srsť. Farebné varianty nemajú konca kraja a je len na vás, akú farbu bude mať váš nový zajko.
Okrem zajačika budete potrebovať na začiatok ešte niekoľko základných vecí:
- klietku pre zajaca,
- krmítko,
- napájačku,
- senník,
- záchodík pre zajace (spolu s mačacím pieskom),
- podstielku (seno, hobliny, prípadne iné.),
- potravu (granule pre zajace a seno),
- prepravku (na presun z predajne a následné návštevy u veterinára, prípadne cestovanie).
V špecializovaných obchodoch sa dajú zohnať úvodné sety, ktoré obsahujú všetko potrebné, pre nového zajačika. Veľkosť klietky vyberajte podľa možností priestoru, kde budete zajka chovať. Čím väčšia, tým lepšie, avšak pokiaľ doprajete zajkovi dostatok pohybu, vystačí si aj s menším priestorom. Pokiaľ chcete ušetriť, poobzerajte sa po klietkach na rôznych inzerciách, kde ich často zoženiete za tretinovú cenu.
Kam umiestniť zajačika?
Zajace sú od prírody plaché zvieratá a preto by ste ich na začiatok mali umiestniť na pokojné miesto, aby neboli od začiatku príliš vystrašené a ľahšie ste si tak získali ich dôveru a pozornosť. Zároveň by nemali byť na priamom slnku ani v prievane, aby nedostali úpal alebo neprechladli. Keďže sú zajačiky teritoriálne, nemajú radi zmeny a preto by mala mať klietka ideálne stále miesto, aby nemal zajko pri jej presunoch zbytočný stres.
Zajačiky všetko radi skúmajú a hlavne ohlodávajú svojimi zúbkami. Preto by ste mali zabezpečiť všetky káble, ku ktorým by mohol mať malý záškodník prístup, aby ste predišli prípadnému zraneniu a škodám. Určite odporúčame pozakrývať aj všetky štrbinky, do ktorých sa zajace radi schovávajú, aby ste ich nemuseli hľadať a prácne presviedčať na návrat do klietky.
A čo je najdôležitejšie, nezabudnite mu s deťmi vybrať nejaké pekné meno! Zajace sa pri troche snahy vedia naučiť reagovať aj na meno. Naša zajačica sa volá CICA. 🙂
Nabudúce si napíšeme, ako sa o zajačika treba starať a ako s ním prežiť prvé dni.
Pri čakaní na ďalší článok si môžete vyfarbiť omaľovánky zajačikov.